Д-р Стефанова e специалист ортодонт с практика в гр. Варна.
В кабинета се предлага ортодонтско лечение на неправилно подредени зъби и нарушени съотношения на зъбните дъги и челюстите чрез брекети и ортодонтски апарати при възрастни и деца.
В кабинета се дават консултации и се извършва лечение на зъбно-челюстни деформации (криви зъби) с фиксирани техники (лингвални-вътрешни брекети и вестибуларни-външни – метални, прозрачни, керамични, кристални сапфирени брекети) и/или снемаеми ортодонтски апаратчета (шини).
Работнота време на кабинета е от 09.00 до 17.00 часа от понеделник до петък.
За повече подробности и час на посочените по долу телефони за връзка.
Ортодонтията
Ортодонтията е дял от стоматологията, който се занимава с неправилно подредените зъби и неправилните съотношения на зъбните дъги и челюстите. Сами по себе си, те не са заболяване, но са предпоставка за по-ранната поява и по-тежкото протичане на всички заболявания в устната кухина.
Защо се прави?
На първо място е естетиката.
Красивата усмивка има огромно значение за нашето самочувствие и за това как ни посрещат. Нашето общество е концентрирано върху външния вид и първото впечатление. Широката, сияйна усмивка е задължителна за все повече професии. Тя е едновременно условие за успех и белег за неговото постигане.
Хората с лоши зъби избягват да се усмихват и си създават навици да прикриват устата си, притесняват се да говорят пред публика. Криейки зъбите си дори от себе си, те много често занемаряват устната си хигиена и не ги лекуват, което допълнително влошава положението.
В много случаи, с подреждането на зъбите се възстановява хармонията между устните, брадичката и носа и се подобрява общия вид на лицето в профил и фас. Зъбите се явяват подпора на устните и до голяма степен определят колко изразени ще са бръчките около устата, затова хубавата зъбна редица може да скрие години от лицето.
Подреждането на зъбите е една от най-разумните инвестиции, защото освен, че ще подобри външния вид, ще осигури и здраве.
Кривите зъби се поддържат и почистват много по-трудно. Това може да доведе до увреждане на самите зъби (кариес и неговите усложнения) и до възпаление на венците (гингивит), което се проявява с кървене, болка и лош дъх. Без лечение, възпалителният процес обхваща и костта, която държи зъбите (пародонтит), и тя започва да се стопява и зъбите се разклащат. Допълнителен фактор за това е неправилната захапка, защото тогава дъвкателните сили се разпределят неправилно и едни участъци се претоварват, а други изобщо не функционират. Постепенно зъбите започват да се разкривяват под действие на сили, които нормално не им влияят – езика, устните и срещуположните зъби. Най-често те се разместват ветрилообразно напред и между тях се появяват разстояния. На този етап, запазването им е свързано със сложно, продължително и скъпо лечение с участието на няколко специалисти.
Лечението
Ортодонтското лечение е възможно независимо от възрастта. При децата възстановителните процеси са по-бързи, но възрастните по-точно спазват указанията и имат по-добра хигиена, затова лечението продължава приблизително еднакво.
Най-добре е първият преглед при ортодонт да се направи на 7 годишна възраст и той да определи дали има нужда от лечение, кога е най-добре да започне то и с какви апарати. Ако на този етап не се налага някаква намеса, е добре да се направи втора и трета консултация през 1 – 1,5 година, за да се проследи смяната на зъбите и да се избере най-подходящия момент за намеса, така че с възможно по-леки апарати за по-кратко време да се постигне максимален резултат.
Снемаемите апарати (наричани още пластинки, скоби или шини) са подходящи за деца с млечно и смесено съзъбие – обикновено до 10 – 11 годишна възраст. При нужда брекети могат да се поставят и на 8 – 9 годишни деца, но обикновено изчакваме да пробият почти всички постоянни зъби.
При пациенти с постоянни зъби брекетите са единствения начин зъбите да се подредят правилно и да се коригира захапката. Шините не се препоръчват, защото те имат ограничени възможности да нареждат красиво зъбите. Освен това, те трябва да се носят 24 часа на ден, а малко възрастни го правят, защото им пречат на говора и храненето.
Ортодонтското лечение е продължително – около 1,5–2-2,5 години в зависимост от конкретния случай. Причината за това е, че преместването на зъбите е свързано със стопяване на кост и с образуване на нова. Пълноценна нова кост може да се образува под действието на слаба сила, действаща постоянно за дълго време.
По време на лечението са нужни посещения за активиране на брекетите през 4, 6 или 8 седмици в зависимост от етапа на лечение. По-дългите отсъствия удължават и затрудняват лечението, но не го правят невъзможно. Понякога се налагат и извънредни посещения поради разлепен брекет, бодяща тел и др., затова най-добре е човек да се лекува там, където живее.
Ортодонтското лечение не е спешно. Има ситуации, които биха се повлияли много по-добре, ако лечението започне още докато детето расте, защото чрез ортодонтските апарати растежът може да се насочи в благоприятна посока. При пациенти над 14 – 15 години растежът почти е приключил и възрастта вече няма значение. Правилното време за започване е, когато пациентът е убеден, че иска да има хубави зъби и е готов да се грижи за тях. Лечението трябва да се планира спрямо предстоящи продължителни отсъствия, например преместване в друг град или държава.
Запазването на получения резултат е важно колкото самото лечение. След свалянето на брекетите задължително се слага апарат (ретенционен апарат, ретайнер), който държи зъбите докато тъканите около тях се реорганизират. Обикновено това е съвсем тънка, но много здрава тел, която се залепва върху задната повърхност на долните и на горните резци и кучешки зъби. Тя е много елегантна, не се вижда и не пречи на говора, на храненето и на почистването. Трябва да стои поне колкото е било активното лечение. През този период пациентите идват през 6 месеца, за да се уверим, че всичко е наред.
Преди започването на ортодонтското лечение задължително трябва да са излекувани всички зъби. Ако по време на лечението се наложи да се лекува зъб, можем да свалим дъгата и брекета от него и след това отново да ги поставим. Окончателните конструкции (мостове, корони, импланти и т.н.) се правят след свалянето на брекетите, за да могат да се изработят според новото положение на зъбите.
Брекети могат да се слагат дори когато пациентът има корони, мостове, импланти, умъртвени, липсващи или силно разклатени зъби.
Добре е преди да се правят скъпи и сложни лечения да се направи консултация с ортодонт, защото при добре подредени зъби и правилна захапка, всички конструкции стават по-красиви и по-стабилни. Много често с подреждането на зъбите отпада нуждата от мостове или импланти.
Д-р Стефанова – Ортодонт Варна – ortodont.biz
Адрес: гр. Варна, ул. Ал. Рачински 25А
Тел.: 052 623 582
Текст и изображения: ortodont.biz