Д-р Катя Донева ( зъболекар – ортодонт от София ) завършва Стоматологичния факултет на Медицинския университет София. През 1991г. защитава специалност обща стоматология в Медицинския университет София. През 1995г. придобива специалност ортодонтия в Стоматологичния факултет на Медицинския университет София. Активен член е на Българското ортодонтско общество (БОО) от създаването му www.blgos.org . Колективен член е на WFO ( Световна федерация ортодонтите ), FEO ( федерация на европейските ортодонти ) и AIOF ( международна асоциация на ортодонтите франкофони ). Посещава международни конгреси, симпозиуми и семинарни курсове на водищи имена и фирми на модерната ортодонтия с цел непрекъснато развитие, запознаване и усвояване на най-новите методи на лечение в съвременната ортодонтия в София и България.
Д-р Любомир Донев – специалист по поливалентна стоматология и ортопедична стоматология – естетични възстановявания, коронки, мостове, сложни протези, поставяне на конструкции след имплантология, ендодонтия, спешни случаи и др.
Д-р Деница Донева – естетични възстановявания, парадонтални проблеми – профилактични програми, избелване на зъби, детска стоматология.
Красимира Стефанова – опитна медицинска сестра и зъботехник, прекарала целия си стаж в зъболекарски кабинети, прецизна и внимателна.
Д-р Михаил Главинов – специализант и асистент в клиниката по орална хирургия на ВМА – екстракция на зъби и малки хирургични манипулации.
Емилия Никифорова – дългогодишна медицинска сестра – много ведра и лъчезарна.
В нашия ортодонтски кабинет в София можете да получите качествена и професионална диагноза и прогноза Вашите дентални проблеми. Благодарение на добре организирания екип от четири лекуващи лекари по дентална медицина, две добре обучени медицински сестри и екипна работа с две водещи зъботехнически лаборатории, можем да разрешим широк кръг от интердисциплинарни проблеми на здравето на устната кухина и лицево-челюстна естетика. Ще получите ясен и подробен финансов план съобразен както с Вашия специфичен случай, така и с финансовите Ви възможости.
В областта на ортодонтията предлагаме лечение с:
- Подвижни апарати (шини)
- Фиксирана техника (брекети) както за деца, така и за възрастни.
- Предпротетична ортодонтска подготовка на усложнени случаи, изискващи мултидисциплинарен подход на лечение.
Кабинетът разполага и с висококачествени бързооборотни турбини и наконечници на световни марки: електромотори на W&H(Austria), Bien Air(Swiss), турбинни и бързи наконечници на W&H(Austria), наконечници за ендодонтия Endo-Eze (Ultradent-USA), Bien Air, кариес диагностика и диафаноскопия-Vivadent(Swiss), скалер за почистване на зъбен камък-NSK-Japan. Aпекс локатор за диагностика и ендодонтия, голям и разнообразен набор от фотополимерни материали, ефективни и бързодеистващи упойки.
Какво са брекетите ?
Системата за лечение с брекети е създадена в началото на ХХ век в САЩ и непрекъснато се развива. Използва се в почти всички случаи на ортодонтска намеса, като се прилага или самостоятелно, или като задължителен етап от по-комплексно ортодонтско лечение. Обикновено лечението с брекети продължава 18 до 24 месеца, но продължителността му може да варира значително в зависимост от вида и тежестта на лекуваната деформация и степента на сътрудничество на пациента Съвременните брекети и дъги осигуряват повишена естетика и комфорт за пациента.
Брекетите представляват метални пластинки с четвъртит слот със строго определени характеристики, които се залепват за всеки отделен зъб. Тези пластинки обикновено се свързват с обща дъга, която оказва сила и осигурява преместването на зъбите. Наличието на четвъртит слот, в съчетание с използването на четвъртити дъги, дава възможност за въздействие в трите равнини и позволява в по-късна фаза оптимално подреждане на зъбите. Дъгата се фиксира към брекетите с подходящи метални или еластични лигатури.
При определени показания действащата сила може да се оказва и от допълнителни приспособления. Някои се поставят от ортодонта – например пружинки или гумени вериги. Други – например ластици – могат да се поставят и от пациента по начин, определен от лекуващия лекар. Използването на ластици позволява прилагането на сили с подходяща големина и посока на действие и подпомага ефекта на съотношенията на челюстите.
Какво можем да очакваме след поставянето на брекетите ?
Обичайно след поставянето на първата, най-често кръгла и еластична дъга, има повишена чувствителност на зъбите, свързана с оказваната минимална, но постоянна сила. Периодът на адаптация на околозъбните структури обикновено продължава 3-4 дни. През този период се препоръчва избягването на твърди храни. Същевременно, обаче, процесът на дъвчене стимулира кръвообращението в околозъбните структури, което, в съчетание с подходящ аналгетик при необходимост, помага за по-бързата адаптация.
Какви трудности има по време на лечение с брекети ?
Трудностите при носене на рекети са свързани главно с необходимостта от поддържане на стриктна устна хигиена. Наличието на брекети, дъги, метални или еластични лигатури в устната кухина допринася за задържането на храна по зъбите и околозъбните структури. Ето защо, освен стандартните процедури за изчеткване и употреба на вода за уста, е необходимо и внимателно почистване под дъгата и около брекетите с подходящ накрайник или четка.
Друга трудност по време на лечението с брекети може да бъде повишената чувствителност на зъбите след някои смени на дъги. Обикновено тя преминава за 3-4 дни. В този период отново се препоръчва консумация на по-меки храни.
Какво можем да направим за успешното и по-бързо завършване на лечението ?
Успешното завършване на ортодонтското лечение зависи пряко от сътрудничеството на пациента. Във всички случаи е от изключителна важност поддържането на отлична устна хигиена и редовните прегледи (обичайно на 6 месеца) при стоматолог.
Друг аспект на сътрудничеството на пациента е носенето на ластици, когато това е договорено с ортодонта за определен етап от лечението. Ластиците позволяват коригирането на положението на отделните зъби или на съотношенията на зъбните дъги. Закачват се на точно определени зъби, най-често върху подходяща кукичка. Сменят се веднъж дневно.
Решаващ фактор за възможно най-бързо завършване на лечението е спазването на договорените часове за посещение. Често пропускането на часове може да удължи лечението с месеци. Важно е да информирате Вашият ортодонт, ако забележите разлепен брекет или пръстен. Често, ако зъбът не е фиксиран към дъгата, той се размества, което налага повтаряне на фазата на начално подреждане на зъбите.
Д-р Катя Донева- Ортодонт Бели брези – drdoneva.com
Адрес: гр. София, ул. “Даскал Манол” 18
Тел: 02 954 29 19
Моб. тел.: 0887 631 937
Текст и изображения: drdoneva.com