Кашлянето е естествена реакция на организма да отстрани чужди тела или секрет от горните дихателни пътища и белите дробове. Кашлянето се появява и вследствие дразненето на дихателните пътища.
Кашлицата не е заболяване, тя е симптом на заболяване, което може да се разпознае от комплекса останали признаци.
Важно е да правим разлика във вида кашлица, тъй като това дава важна информация за причината на възникването ѝ, за етапа на развитие на заболяването и начина на лечение.
1. Продуктивната кашлица
При продуктивна „влажна“ кашлица, се усеща мокрота в гърлото, натрупване и рефлекс за отделяне на събралата се слуз (храчки) от него. Тази слуз се получава или от стичащи се секрети от носа и синусите по задната част на гърлото или се изхвърля от белите дробове. Продуктивната кашлица не бива да се потиска с медикаменти.
Влажната кашлица се дължи на:
- Вирусни инфекции, например при простудни заболявания и грип, когато се стича по задната част на гърлото.
- При инфекции на горните дихателни пътища и белите дробове като синузит, бронхит, пневмония, туберкулоза.
- Хронични заболявания на белите дробове – ХОББ (хронична обструктивна белодробна болест), в който случай продуктивната кашлица показва влошаване на заболяването.
- Има случаи, в които кашлицата се дължи на рефлукс на стомашно съдържимо или дразнене на долната част на хранопровода от киселини. Получава се при ГЕРБ – гастро-езофагеална рефлуксна болест. Тогава засегнатите се оплакват от кашлица в легнало положение, будят се по време на сън.
- При тютюнопушене или друг вид консумация на тютюн. Тази кашлица най-често е признак за увреждане на белите дробове или дразнене на гърлото и хранопровода.
2. Суха кашлица
При сухата кашлица липсва усещане за натрупване на слуз и влага в гърлото. Напротив, усеща се драскане, парене. Суха става кашлицата накрая при простудно заболяване или след излагане на дразнещи частици, например дим.
- Кашлицата е най-дълго продължаващият симптом при вирусни инфекции. Обикновено продължава няколко седмици след като останалите симптоми са отзвучали и се влошава нощно време. В края на заболяването тя става суха.
- Суха кашлица се появява и при излагане на прах, дим, пари и химикали, излъчени в околната среда.
- Кашлянето може да се получи вследствие на бронхоспазъм – контракция на гладката мускулатура на стените на бронхите и бронхиолите.
- Честото кихане и сухата кашлица са един от най-честите симптоми на алергична реакция, алергичен ринит.
- Честата суха кашлица може да е признак и на по-умерена форма на астма. Други нейни симптоми са наличие на хрипове, учестяване на дишането, тежест и напрежение в гръдния кош.
- Възможно е кашлицата да се появи след прием на медикаменти за контрол на повишено кръвно налягане, при така наречени ACE инхибитори.
Кашляме и при попадане на чуждо тяло в гърлото.
Източник: Puls.bg