Службите по трудова медицина са нови профилактични структури от експерти, които са в помощ на работодателите както за бързи и непосредствени задачи, така и за дългосрочно проектиране на здраве, безопасност и съхранена работоспособност.
Трудовата медицина датира от дълбока древност, като за неин баща е приет италианският лекар и професор Бернардино Рамацини – 17 век. С развитие на индустриалното общество тази дисциплина непрекъснато се развива, за да придобие в днешни дни европейски облик и да изпревари с десетки години други дисциплини.
Трудовата медицина изучава факторите на работната среда, факторите на трудовия процес, здравния риск, хигиенното нормиране, прогнози за развитие на индустриалното общество – за облекчаване на труда и повишаване на неговата привлекателност.
ОБУЧЕНИЕ И КОНСУЛТАЦИИ ПО ОСИГУРЯВАНЕ НА ЗДРАВОСЛОВНИ И БЕЗОПАСНИ УСЛОВИЯ НА ТРУД
1. Консултиране и подпомагане работодателя за изпълнение на нормативно установените изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд и за въвеждане на принципа за постоянното подобряване на управлението на дейностите по здраве и безопасност.
2. Обучение на представителите на работодателя и на работещите в групата по условия на труд за осъществяване на дейностите им по осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд.
3. Организиране на обучение на представители на работещите по правилата за първа помощ, самопомощ и взаимопомощ.
4. Даване на индивидуални съвети на работещите във връзка със здравето и безопасността при работа.
5. Участие в разработване на нови и актуализиране на съществуващи правила, норми и инструкции за организация и управление на дейностите по безопасност и здраве при работа.
6. Изготвяне на картотека за използваните опасни химични вещества, съгласно изискванията на чл.101(1) от Наредба 7/ДВ бр.88/99 г.
7. Разработване на инструкции за безопасна работа за използваните опасни химични вещества, съгласно изискванията на чл.101(2) от Наредба 7/ДВ бр.88/99 г.
8. Консултиране по отношение избора на средствата за колективна и лична защита.
ЗДРАВНО НАБЛЮДЕНИЕ НА РАБОТЕЩИТЕ
9. Извършване на наблюдение и анализ на здравното състояние на работещите.
10. Консултиране при организирането на предварителни медицински прегледи. Изготвяне на заключение за пригодността на кандидатите за работа, съгласно Приложение № 4 , част А от Наредба № 3/25.01.2008 г.
11. Определяне на периодичността на задължителните медицински прегледи на работещите, въз основа на оценката на риска. Организиране и провеждане на задължителните периодични медицински прегледи. Изготвяне на заключение за пригодността на работещите, съгласно Приложение № 4, част Б от Наредба № 3/25.01.2008 г.
12. Уведомяване на избрания от работещия общопрактикуващ лекар за заболяване или отклонения във физиологичните му показатели, установени при провеждането на медицинските прегледи.
13. Изготвяне и водене на електронни здравно досие по образец, съгласно Приложение № 6 от Наредба № 3 за СТМ.
14. Изготвяне на анализ на задължителните периодични медицински прегледи.
15. Изготвяне на анализ на заболяемостта с временна неработоспособност на база издадени болнични листове.
16. Изготвяне на обобщен анализ на здравното състояние на работещите, съгласно чл. 11, ал. 7 от Наредба № 3/25.01.2008 г.
17. Консултиране при разследване на трудова злополука и/или професионално заболяване.
18. Разработване на физиологичен режим на труд и почивка по време на работа, с цел осигуряване на устойчива работоспособност, намаляване на умората и опазване здравето на работещите, съгласно Наредба № 15 ДВ, бр.54/31.05.1999 г.
19. Консултиране при необходимост от преустройството на работното място, организацията на труда и трудовото натоварване на работещи със специална закрила.
20. Участие при определяне на работните места, подходящи за трудоустрояване на лица с намалена работоспособност, съгласно чл. 315 от КТ и Наредба № 8/87 г.
ОЦЕНКА НА РИСКА ЗА ЗДРАВЕТО И БЕЗОПАСНОСТТА НА РАБОТЕЩИТЕ И УСЛОВИЯ НА ТРУД
21. Класифициране на работните процеси и събиране на необходимата информация за тях. Оценка на работните места и извършване характеристика на сгради, помещения, работна мебел, машини, съоръжения, инструменти, суровини и материали, фактори на работната среда, организация на труд, режим на труд и почивка и др. Открояване приоритетите за видовете дейност.
22. Участие в оценката на риска за здравето и безопасността на работещите, на основание чл.16 от ЗЗБУТ и Наредба № 5 /11.05.99г. ДВ бр. 47/99г. Идентифициране на опасностите при различните трудови дейности и определя елементите на риска, които те създават – тежестта на вредата и вероятността за нанасяне на тази вреда.
23. Организиране на контрол на факторите на работната среда.
Физични фактори:
1) изкуствено осветление
2) микроклимат
3) шум
4) вибрации
Химични агенти:
1) Газове, пари, аерозоли – пробовземане и определяне на ССК в работна среда.
2) Суспендирани частици (прах) – пробовземане и определяне на ССК в работна среда.
24. Организиране на контрол на вентилационни и климатични инсталации.
25. Организиране на контрол на електрически уредби и съоръжения до 1000 V.
1) Организиране на контрол на импеданса на защитния контур “фаза-защитен проводник” или “фаза-проводник PEN”, съгласно изискванията на чл. 267 (2) т. 3 от Наредба № 16-116 от 8 февруари 2008 г. за техническата експлоатация на енергообзавеждането.
2) Организиране на контрол на съпротивлението на заземителната уредба спрямо земя, съгласно изискванията на чл. 261 (1) т.6 от Наредба № 16-116 от 8 февруари 2008 г. за техническата експлоатация на енергообзавеждането.
26. Разработване на препоръчителни мерки за отстраняване и намаляване на установените рискове. Предлагане степенуване по приоритети на мерките, съобразно установения риск.
Орган за контрол вида С “ЕЛЕКТРА” e акредитиран от Българска Служба за Акредитация, сертификат № 126 ОКС, валиден до 28.02.2013 г.
ОКC “ЕЛЕКТРА” при “ИСА-МИЛЕНИУМ 3″ ООД разполага със съвременна апаратура, отговаряща на най-новите изисквания на стандартите и нормативната уредба. Ръководителят на ОКС и ръководител направление “Физични фактори” е Добринка Славчева – експерт с дългогодишен стаж в РИОКОЗ – Пловдив, ръководител направление “Химични агенти” – инж.химик Станислава Александрова, ръководител направление ЕУС – инж. Васил Политов е с дългогодишен стаж в Д “ОИТ” – Пловдив.
Обхват на акредитация:
1. Микроклимат
2. Шум
3. Вибрации
4. Изкуствено осветление
5. Химични агенти
6. Електрически уредби и съоръжения до 1000 V
7. Климатични инсталации
8. Вентилационни инсталации
Уважаеми работодатели,
за предлагане на конкретна оферта за обслужване от служба по трудова медицина е необходимо да ни представите информация за:
1. Име на фирма,
2. Предмет на дейност,
3. Работни площадки и адреси (видове обекти – производствени, търговски, административни, строителни),
4. Длъжности/професии,
5. Брой работещи,
6. Данни от измервания на факторите на работна среда и електробезопасност (ако има такива).
Запитванията си може да отправяте към Десислава Панова, Полина Георгова или Цвета Иванова.
С пожелание за успешен бизнес,
от екипа на “ИСА-МИЛЕНИУМ 3″ ООД!
“Иса Милениум 3″ – isa-millenium.com
Адрес: гр. Пловдив, ул.”Хаджи Поптилев” №10
Тел: 032 94 24 54
Факс: 032 94 24 84
Моб. тел.: 0885 274 549
Е-mail: office_at_isa-millenium.com; kirilova_stm_at_abv.bg
гр. София – 0887/917-120
гр. Кърджали – 0885/08-20-96, гр. Кюстендил – 0885/29-80-95
гр. Ловеч – 0884/898-708, гр. Габрово – 0884/898-658
Текст и изображения: isa-millenium.com