Как да предпазим детето в сезона на вирусите?

November 13, 2014

Да опазиш детето здраво в сезона на вирусите е истинско изпитание. Виж как можеш да го постигнеш.

sick-child-photo-420x420-ts-78294469Най-лесно вирусните инфекции достигат до детето чрез… ръчичките. А да бъдат те винаги чисти се оказва доста трудна задача, защото малкото човече постоянно докосва устата и носа си. За да го предпазиш, винаги му напомняй да измива ръчичките си преди хранене и след посещение на тоалетната, да не докосва устата и лицето си, докато сте навън (носете си и мокри кърпички), или играе с други деца. Учи го и винаги, когато киха и кашля, да поставя ръка, за да не разпространява микробите сред другите.

„Едната мие другата…“

Представите ти за чисти ръце може да се разминават с тези на мъника, затова в началото проверявай как точно мие ръцете си. За да не му е досадно, пейте заедно и го превърнете в забавна игра. Похвали детето и му обясни, че сапунът е приятел, който го пази от болестите.
Подрязвай редовно ноктите. Те трябва да са къси, за да не се събира мръсотия под тях, докато рови в пясъчника например. Почиствай ги внимателно от вътрешната страна, след като оформиш дължината им.

Следи за чистотата.

Разбира се, не е необходимо да се превръщаш в санитарен инспектор от РИОКОЗ, но все пак имай предвид, че има зони, където се събират много микроби (като тоалетната чиния, дръжките на вратите, мобилните телефони, мишката на компютъра, играчките.) Важно е да ги почистваш редовно. Добре е да се преоблечете, щом се върнете от разходка, а навън да избягвате контакта с болни хора, животни и мръсни предмети.

Ползите от ваксинирането против грип.

Сезонните имунизации против грип са най-надеждното средство за предпазване от боледуване.Необходимо е ваксинацията да се прави всяка година, преди началото на грипния сезон. Тъй като вирусите мутират, а грипните щамове се менят, не може да се възлагат големи надежди на миналогодишната имунизация. Това обяснява и защо толкова много хора с противогрипна ваксина все пак се разболяват.

Противогрипната ваксина се поставя на здрави деца над 6 м., които нямат алергия към яйца. Ако детето ти има хроничен здравословен проблем, задължително кажи на педиатъра преди ваксинирането.

Какво представлява ваксината.

Обикновено тя е под формата на мускулна инжекция, но при деца над 2 г. може да бъде и като назален спрей. Самата ваксина съдържа инактивиран вирус, който стимулира тялото да образува антитела, докато при назалната й форма вирусът е жив.

Какви са рисковете.

Както всяко друго нещо, и противогрипната имунизация крие известни рискове и може да има нежелани странични реакции, които обаче отшумяват за ден-два. Най-често това са: болка, оток и зачервяване в областта, където е поставена ваксината; повишена температура; раздразнителност и отпадналост. При живата ваксина може да се наблюдават странични ефекти, като: гадене и повръщане, хрема, главоболие, температура. Тези реакции не е задължително да се проявят при всички деца и зависи от индивидуалния отговор на организма.

Друга опасност са алергичните реакции към самия препарат. Важно е няколко часа след ваксинирането детето да се наблюдава и да се следи за: затруднено дишане, слабост, побледняване на кожата, ускорен пулс. Ако забележиш някоя от тези прояви, незабавно потърси педиатъра!

 

Кога да се обадиш на педиатъра:

Ако въпреки всички превантивни мерки малкото се е разболяло, трябва да си подготвена как да реагираш.

  • Ако детето ти е на 3 м. (или по-малко), потърси личния му педиатър още при първите симптоми на разболяване.
  • Малкото се оплаква от болки в ушите (можеш да се досетиш по това, ако докосва често ушичките си).
  • Ако детето повръща (вкл. слуз или кръв) или има остра диария.
  • Ако температурата му е над 38,5 градуса.
  • Ако изглежда прекалено и нетипично отпуснато и сънливо.

 

Източник: moetodete.bg

Comments are closed.