Срещащото се в природата химично съединение, карнитин или L –карнитин, технически погледнато не е аминокиселина. Всъщност е дипептид, образуван от основните аминокиселини лизин и метионин. Поради това, често е класифициран като аминокиселина. Карнитинът играе важна роля в енергийния метаболизъм в животинските и растителните клетки, подобрява енергийното снабдяване на мозъчните клетки и помага за понижаване на нивата на стрес, независимо от физическо или психическо естество.
Образуването на енергия от мазнините е една от основните функции на карнитина. Поради свойството да „изгаря“ мазнини и да оптимизира метаболизма на мазнините, карнитинът е известен като фет-бърнър. Мастните киселини се транспортират в митохондриите (електроцентралите) на клетката, където се изгарят, за да се освободи енергия. Полезните, дълги, разклонени вериги на мастните киселини могат да преминат през вътрешната митохондриална мембрана само чрез естерификация с карнитин. Противно на това, средните и късите вериги на мастните киселини могат да проникнат през мембраната без биологичен носител.
В комбинация с редовни спортни дейности, карнитинът може да доведе до по-висока скорост на изгаряне на мазнините. Това е от полза за желаещите да намалят теглото си, тъй като спортуването става по-приятно , освен това карнити
нът може да направи физическата активност по-продължителна без умора, като окислява аминокиселините в тялото. Количеството карнитин контролира скоростта на транспортиране на мазнините.
Нуждата е различна при мъже и жени, тъй като мъжете по природа имат повече карнитин в червените си кръвни клетки,отколкото жените.
Проувания са показали, че затлъстяването може да доведе до недостиг на карнитин. В този случай примането на карнитинова добавка има благоприятно влияние.
Карнитинът е полезна добавка при третирането на диабета.
Едно проучване от 2007 г. показа, че L-карнитинът, приеман като добавка, подобрява чувствителността към инсулин като част от лечението на диабета. Освен това той намалява холестеролните нива при диабетиц
и и има позитивен ефект върху мазнините в кръвта (триглицеридите).
Карнитинът също протектира свободните радикали и така предотвратява оксидативния стрес и намалява риска от сърдечни, циркулационни, бъбречни и очни болести. Диабетиците обикновено са предразположени към такива болести, т.к. високото ниво на кръвната захар атакува кръвоносните съдове.
Карнитинът е важен, за да бъде здрава кожата ни.
Най-големият човешки орган – кожата, изисква креатин, за да поддържа естествената си функция. Това подпомага образуването на свързващи тъкани, метаболизма на кожата и подновяване на клетките. Креатинът е образуван от аминокиселините аргинин и метионин, която е част от карнитина. Карнитинът играе косвено важна роля за здравето на кожата.
Източник: Puls.bg