Кои са ключовете за добро емоционално здраве?

December 19, 2014

Да бъдеш емоционално и психически здрав не означава никога да не преминаваш през трудни периоди или да нямаш емоционални проблеми. Ние всички минаваме през разочарования, загуби и промяна. И докато това са нормални неща от живота, те все пак могат да причинят тъга, тревожност и стрес.
375x321_what_does_your_smile_say_about_you_features
Разликата е, че хора, които имат добро емоционално здраве, имат способността да се съвземат от несгодите, травмите и стреса. Тази способност се нарича устойчивост. Хората, които са емоционално и психически здрави, разполагат със средствата за справяне с трудни ситуации и поддържане на положителна визия за бъдещето. Те остават фокусирани, гъвкави и креативни дори и в „лоши времена“, така както и в „добри“.

Един от ключовите фактори за устойчивостта е способността да балансираме стреса и емоциите си. Способността за контролиране на емоциите ни и изразяването им по подходящ начин ни помага да избегнем депресията, тревожността или други негативни настроения. Друг ключов фактор е силната поддръжка от близки хора. Важни са доверени близки хора, към които можем да се обърнем за насърчаване и подкрепа. Това ще повиши нашата издръжливост в трудни периоди.

Физическото здраве е свързано с умственото и емоционално състояние.

Грижата за тялото ни, това е една мощна първа стъпка към психическо и емоционално здраве. Умът и тялото са свързани. Когато се подобри физическото ни здраве, автоматично ще изпитаме голямо психическо и емоционално благосъстояние. Например физическите упражнения укрепват не само сърцето и белите дробове, но и водят до освобождаване на ендорфини, които са мощни химикали, изпълващи ни с енергия и повишаващи настроението ни.

Дейностите, които извършваме и текущите избори, които правим, също повлияват на начина, по който се чувстваме физически и емоционално. Ето защо ни е необходимо:

1. Нека си вземем достатъчно почивка. За да имаме добро психическо и емоционално здраве, важно е да се грижим за тялото си. Това включва и отделянето на достатъчно време за сън. Повечето хора се нуждаят от седем или осем часа сън всяка нощ, за да може организмът им да функционира оптимално.

2. Да научим повече за правилното хранене и как да го практикуваме. Правилното и здравословно хранене е сложно и невинаги е лесно да се приложи на практика. Но колкото повече се интересуваме от това, което ядем и как то се отразява на нашата енергия и настроение, толкова по-добре можем да контролираме как се почувстваме.

3. Упражненията са силна противоотрова срещу стрес, тревожност и депресия. Нека, вместо да се качваме с асансьора, да отидем на кратка разходка. За да се извлекат ползите за нашето психично здраве, трябва да се стремим да правим 30 минути или повече физически упражнения на ден. Това със сигурност ще ни създаде трайно добро настроение.

4. Нека вземем поне една „доза“ слънце всеки ден. Слънцето повишава настроението ни, така че трябва да се опитаме да се изложим най-малко 10 до 15 минути на ден под неговите лъчи. Това може да стане по време на тренировка, градинарство, разходка или по повод общуване.

5. Трябва да ограничим алкохола и да избягваме употребата на цигари или лекарства. Това са стимуланти, които могат неестествено да ни накарат да се чувстваме добре в краткосрочен план, но те имат дългосрочни негативни последици за настроението и емоционалното ни здраве.

Източник: puls.bg

Comments are closed.