Макар да висят пасивно до стените, завесите са магнит за домашна прах, мръсотия, животински косми, алергени и пърхот. Това важи особено за многослойните плътни завеси с много гънки.
Лошо поддържаните завеси поглъщат всички видове замърсявания, но и започват да излъчват неприятна миризма, която влошава качеството на въздуха в затворени помещения.
На първо място пердетата редовно трябва да бъдат почиствани от прахта. Това става чрез подходяща приставка на прахосмукачката. Желателно е да се наблегне на горния край и подгъвите на завесата, където се събират най-много прахови частици.
Почистването от прахта предотвратява натрупването на мръсотия и отдалечава във времето основното пране на пердетата. Преди пране завесите щателно се изтупват.
В противен случай може да остане мръсотия в нишките на плата, дори след прането.
Силно замърсените завеси се накисват за 5-6 часа в топла и подсолена вода с концентрация 4 супени лъжици сол на 5 литра вода. След това се изпират на ръчна програма в пералната машина.
Ако са бели на цвят, към праха за пране може да се добави малко количество сода бикарбонат или кислородна вода вместо белина на хлорна основа.
Ако материята не позволява пране, завесите биха могли да бъдат освежени на простора в някой по-ветровит ден.
Колкото и да създават уют и завършеност на интериора в дома, завесите не се препоръчват при наличие на човек с алергия или астма у дома. Същото важи и ако имате бебе или малко дете.
Източник: Puls.bg
Ключови думи: дом, замърсяване, сода бикарбонат, астма, алергия, бебе