Очите са уязвими и от зимното слънце

January 30, 2015

Докато слънчеви изгаряния са типични за летния сезон, през зимата те се срещат най-често под формата на фотокератит. Фотокератитът е състояние, при което прекомерното излагане на UV лъчения може да доведе до изгаряне на роговицата и/или конюктивата на окото. Състоянието е особено болезнено и макар пълното възстановяване да е възможно, се създава опасност от развитие на роговични язви и дори загуба на засегнатото око.

recursive

Противно на разпространеното мнение, че само скиорите и планинарите трябва да се пазят от състоянието, развилите фотокератит в градски условия представляват над 1/3 от описаните случаи всяка година. Това се дължи на факта, че снегът и особено – прясно навалелият, отразява близо 80% от ултравиолетовите лъчения, които достигат до повърхността му. Условията за фотокератит в планинските райони са по-опасни, понеже за всеки 300 м надморска височина, интензитетът на UV лъчите се увеличава с 4%.

За любителите на снежни спортове и зимен планински туризъм, специалистите препоръчват ски маски и слънчеви очила от горен клас, които да блокират максимално количество от увреждащите лъчи – преки или отразени. В градски условия се съветва носенето на обикновени слънчеви очила, както и те да бъдат под ръка дори и в облачни дни – облачността може да се разкъса внезапно и буквално да заслепи незащитеното око, а дори и да остане плътна, UV лъченията проникват с лекота през тази привидно непреодолима преграда.

Ако настъпи прекомерно излагане на UV радиация, фотокератитът се развива прогресивно. До няколко часа след изгарянето се развива болка в очите и главоболие, съпроводено понякога от гадене и повръщане, очите спорадично и обилно сълзят и се наблюдава силен дискомфорт, описван като „песъчинки в окото“. Развива се непоносимост към ярката светлина и се наблюдават силно свити зеници.

При развитието на тези симптоми се изисква незабавна лекарска намеса. На първо време, лекарят може да приложи обезболяващи капки, а след преглед да предпише нестероидни противовъзпалителни медикаменти, отново под формата на капки, които да потиснат възпалителния процес и да улеснят оздравяването на окото.

С бърза и адекватна лекарска намеса фотокератитът преминава за 24 – 72 часа. До получаването на лекарска помощ пострадалият трябва да стои на тъмно, да не носи контактни лещи, да не търка очите си и да не спира погледа си върху ярки предмети като телевизионни екрани, компютърни монитори, мобилни телефони и други електронни устройства. След това трябва да се следват стриктно лекарските препоръки, за максимално бързо оздравяване.

Източник: Puls.bg

Comments are closed.