14 ноември – Световен ден за борба с диабета

November 14, 2014

В България близо 500 000 души са с диабет, а 220 000 – в преддиабетно състояние. В същото време 18 души на ден умират от усложнения на болестта, най-често сърдечно-съдови или бъбречни.

fhfgjhfТова съобщи на пресконференция по темата националният консултант проф. Сабина Захариева.

Тя посочи, че в засегнатите от захарен диабет в Европа са над 32 милиона души. Той винаги е бил приоритет на международните организации, посочи Захариева. Проблемът в България обаче е пандемичен, предупреди тя.

Тази цифра вероятно е много по-голяма, тъй като световните данни сочат, че броят на преддиабетиците е дори по-голям от тези с диагностициран захарен диабет.

Усложненията са най-често сърдечно-съдови, бъбречни, слепота. Една четвърт от пациентите са с добър контрол, но 40% имат такива още преди диагностицирането.

Въпреки тези опити да локализираме ситуацията в България по отношение на захарния диабет, ние нямаме цялостен анализ и сравнение с други европейски страни. Това е един от големите проблеми, каза Захариева.

България отделя 350 млн. лв. на година за лечение на диабет и е на последно място сред 30 европейски държави по грижи за пациенти с диабет.

Продължителността на живота сред тези болни е с 5 до 15 години по-кратка. Лекари и пациенти настояват да се обърне специално внимание на профилактиката на диабета, да се създаде регистър на болните, да се приеме национална програма за борба с диабет, да се създадат диабетни екипи за нуждите на пациентите, които да включват личен лекар, ендокринолог, медицинска сестра, диетолог и психолог.

По думите на доц. Димитър Чаръкчиев от Университетската специализирана болница за активно лечение по ендокринология „Акад. Иван Пенчев“ в края на миналата година е сформирана работна група за създаване на национален регистър за диабет.

Към днешна дата в Медицински университет – София съществува работещ прототип на регистъра, който е захранен с голяма база данни за болните от диабет. Финансиране за поддържането му обаче не е осигурено, тъй като Министерството на здравеопазването настоява за регистъра да отговаря Националния център по обществено здраве и анализи.

Поради липсата на единодушие по въпроса, сега се разчита на финансиране от Норвежкия финансов механизъм.

Председателят на Националната асоциация на децата и младите хора с диабет Елисавета Котова отбеляза, че пускането на диабетния регистър ще бъде сред приоритетите на организацията й през 2015 г.

Освен това тя ще настоява за създаването на национална програма за диабета и план за действие за профилактика. Причината е, че страната ни е на последно място в диабетните грижи според Европейския диабетен индекс за 2013 г. и 2014 г.

Според Котова в България има нужда да се провеждат информационни кампании и програми за обучение за заболяването. Необходими са също така регламентирани специализирани „диабетни екипи“ от общопрактикуващ лекар, ендокринолог, медицинска сестра, диетолог, психолог.

По думите й трябва да се осъществява превенция на диабет тип 2 сред децата и младите хора със затлъстяване, както и да се подобри достъпа до лечение при пълнолетие.

Негативен остава резултатът за страната и според европейските индекси за диабетни грижи. Лекарите препоръчват да се подобри консумирането на здравословна храна, най-вече нискомаслена и живот без стрес.

Доказано е, че дори умерена редукция на теглото (2-5%) води до подобряване контрола на диабета, свързано с редукция на кръвната захар. Известно е също, че над 70% от случаите на диабет тип 2 биха могли да бъдат предотвратени или отложени посредством здравословен начин на живот.

Лечението на захарния диабет тип 2 е една от най-динамично развиващите се области – от изобретяването на първия човешки инсулин през 1978 г., през терапиите за еднократно седмично приложение до най-новите подходи – с близък до физиологията на човека механизми на действие.

Само за последното десетилетие в тази област са налице три иновативни терапии.

Всяка година, от 1991 г. насам Световната диабетна федерация отбелязва Световния ден на диабета – 14 ноември. Тази година кампанията, преминаваща под надслов „Здравословното хранене започва със закуската”, насочва общественото внимание към важността на храненето и поддържането на здравословно тегло за превенция и контрол на захарен диабет.

По този повод в 30 поликлиники в страната днес ще има информационна кампания, в рамките на която можем да си направим тест за риска от развитие на захарен диабет и да получим примерно седмично меню, съобразено със съвременните изисквания за балансирано хранене.

Събитие организират и от Национална пациентска организация, Национално сдружение „Диабет, предиабет и метаболитен синдром”, Асоциация „Диабет тип 2”, Асоциация „За инсулиновите помпи” и Българска асоциация диабет.

Днес диабетици, доброволци, ученици, студенти и приятели на пациентите с диабет ще проведат специална акция, като сформират голям син кръг – символът на борбата с диабета, на централни места в над 20 града на България. С тази акция на съпричастност ще бъде изразена солидарността към страдащите от диабет.

Организаторите на събитието ще представят становище, в което са поставени основните и най-важни проблеми, които стоят пред пациентите с диабет и които трябва да бъдат решени от гледна точка облекчаване на живота им и подобряване функционирането на системата на здравеопазването в България.

С тази инициатива ще се акцентира върху мащаба на заболяването, необходимостта от ранна профилактика и превенция, представяне на социалната значимост и проблемите пред диабетиците както в България, така и в световен мащаб.

Събитието ще се проведе в рамките на един час в следните градове и места:

София – до фонтана пред Президентството
Асеновград – до фонтана пред хотел „Асеновец”
Благоевград – пред Общината
Бургас– пред Общината
Варна– пред УМБАЛ „Св. Марина”
Велико Търново – Стамболовия мост
Видин – пред Общината
Враца –Природозащитен център „Натура“
Казанлък – в двора на Природо- математическата гимназия
Ловеч – пред Общината
Пловдив– Историко-философски факултет
Пазарджик – пред Общината
Перник– пред Младежки дом
Русе – пред Часовника
Хасково – в двора на Природо- математическата гимназия
Шумен – пред Драматичен театър „Васил Друмев“
Хасково – в двора на Природо-  математическата гимназия
Русе – пред Часовника
Ямбол – пред МОЛ-а.

Акции ще се проведат още в Добрич и Кюстендил.

Източник: Puls.bg

Comments are closed.