3 важни етапа в грижата за детските зъби

October 21, 2014

Помислете за градежа на зъбите на децата още преди да е започнало никненето на първите млечни зъбчета и продължавайте с профилактиката до смяната им с постоянни. Грижите се извършват продължително време, но си заслужават усилието и търпението – ето как и защо.
 
Baby face with an open mouth1. Появата на първите зъбчета

Прорязването на млечните зъби започва около шестия месец от живота на кърмачето, но са възможни отклонения – както много ранна поява, така и закъснение до навършването на първата година. Долните централни резци обикновено се появяват първи, последвани от горните. До около 30-тия месец вече трябва да са пораснали всички 20 млечни зъби.

При някои деца пробивът на млечните зъби е сравнително безболезнен, но при други има силно изразени болка, нервност и плач, лош апетит, увеличено отделяне на слюнка (може да е съпроводено с обрив около устата поради лигавенето), леко повишаване на температурата, зачервени и чувстителни венци, болка в ушите, нарушен сън, диария.

Как да облекчите симптомите? С леко разтриване и натиск на венците с чист пръст; с помощта на охладена гризалка или подходяща гумена играчка.

Хомеопатите препоръчват напълно безопасното за бебето лечение на симптомите с помощта на следните препарати: Belladona – успокоява болката и регулира повишената температура. Chamomilla (лайка) – има успокояващо действие, намалява диарията. Ferrum phosphoricum (железен фосфат) –за възпалената лигавица и също така за понижаване на телесната температура. Hepar sulfuris – предпазва от влошаване на възпаленията в устата. Pulsatilla – облекчава отока и възпалението.

За улеснение на родителите всички тези съставки се предлагат в аптечната мрежа и като комбиниран хомеопатичен препарат за облекчаване на симптомите при никнене на млечните зъби.

Шуслеровите терапевти препоръчват профилактика за здрави зъби с помощта на минералните соли №1 калциев флуорид и №2 калциев фосфат. Тези соли са необходими още от началото до края на процеса на изграждането на зъбите. Могат спокойно да се приемат месеци и години наред. Препоръчително е да се дава на детето ежедневно по 1 таблетка от Шуслерова сол №1 и №2 за стимулиране на развитието на зъбите и за предпазване от появата на ранни кариеси. За заздравяване на зъбите може да се включи допълнително и по 1 таблетка Шуслерова сол №11 силицея (приема се вечер), и по 1 таблетка сол №7 магнезиев фосфат (в късния следобед).

Ежедневният прием на Шуслерови соли №1, №2, №7 и №11 стимулира оптимална и здрава зъбна структура, докато поникнат всички зъби.

Пробивът на първите млечни зъби е и подходящият момент да направите първата консултация при зъболекаря – така ще получите най-точните съвети и ще поставите основите на добрата устна хигиена на детето.

Почистването на зъбите трябва да започне още от прорязването венеца на пръвото – първоначално с помощта на мека, намокрена кърпа, докато стане възможно използването на четка за зъби.

Сред съветите, на които държат денталните лекари, е и този да не оставяте бебето дълго да пие сокове или мляко от бутилката си за хранене, тъй като може да се стигне до поява на ранни кариеси.

2. Профилактика за здраве и красива усмивка

След първия преглед при зъболекаря водете профилактично детето на всеки 6 месеца за консултация. Не отлагайте посещението за момента, в който вече се е появил проблем (болка, промяна в цвета или подредбата). Временните зъби трябва да бъдат следени и лекувани своевременно, за да се избегне рискът от лицево-челюстни деформации, усложнения като пулпит и др. (може да се стигне до увреждане на зародиша на постоянния зъб). Млечните зъби трябва да бъдат запазени на всяка цена, за да се гарантира нормалното поникване и развитие на постоянните.

Съзъбието се оформя окончателно докъм 2- 3-та година и в този период зъболекарят проследява състоянието на зъбите и челюстите, наблюдава за възможни отклонения в захапката (могат да доведат до проблеми в говора).

Обърнете внимание, ако детето се оплаква от чувствителни зъби при консумация на горещи, студени или сладки храни и напитки. Възможно е това да е индикация за кариес.

Детската четка за зъби трябва да е с малка глава и средна твърдост на косъма, сменя се през 2 месеца. Измиването става с изчеткващи движения по посока от венеца към края на зъба с четката под ъгъл от 45 градуса. Необходимо е и поне веднъж дневно да се използва дентален конец за почистването на междузъбните пространства с дентален конец или интердентална четчица. Изплакването на зъбите също е важно.

3. Големите промени идват с постоянните зъби

С постепенната поява на постоянните зъби на децата не прекъсвайте профилактичните посещения при зъболекаря. Специалистите съветват в този период те дори да са по-чести – на всеки три месеца, за да се следи за евентуални промени в захапката и да се реагира своевременно.

Следете дали детето се справя добре с почистването на зъбите си. Много често родителите разчитат на това, че децата са пораснали, и установяват неправилната практика при устната хигиена, едва когато забележат появата на зъбна плака и пожълтяване на емайла.

За да се избегне задържането на бактерии във вдлъбнатините на зъбите, е препоръчително да се направи силанизация. Силантите са напълно безопасни и лесно се нанасят върху зъба, като предпазват допълнително повърхността от нежеланите бактерии и микроби. Консултирайте се със зъболекаря кога е най-добрият момент за поставянето им. Националната програма за профилактика на оралните заболявания при децата предвижда безплатна силанизация на първите постоянни дъвкателни зъби на деца от 6 до 9 години.

Източник: puls.bg

Comments are closed.