В действителност ноктите ни са много повече от това, което виждаме на пръв поглед. Това, което виждаме на повърхността е било в процес на случване известно време преди да стане видимо с просто око. Става въпрос за сложна система и поредица от неща, които се случват отвътре, без да ги виждаме, но крайният резултат в повечето случаи е меки, чупещи се нокти. Всичко това е сигнал за нещо, случващо се вътре в тялото ни, а изражението му върху ноктите идва да ни покаже, че трябва да променим нещо.
Какви обаче са най-честите причини, които стоят зад този неприятен проблем и как да се справим?
1. Дефицит на желязо
Вдлъбнатините или белите точици по ноктите могат да се дължат на ниски нива на желязо в организма ни или анемия. Желязото спомага формирането на хемоглобина, който от своя страна е отговорен за кислорода в кръвта ни. Без него растежът на ноктите се забавя.
При съмнения е добре да посетим лекар и той да назначи изследвания на кръвта.
2. Пишете на клавиатура или телефон твърде често
Вероятно се сещате за звука, който се чува, когато пишем съсредоточено по клавиатурата или смартфона си. И повярвайте, той не е дразнещ единствено за хората около вас.
Ако ноктите ни често са в контакт с клавиатурата или екрана на телефона, това може да е сериозна причина за чупенето на ноктите или състоянието подобно на белене, когато пластовете на нокътната плочка се разделят.
За да избегнем това е добре да поддържаме къс маникюр, за да използваме предимно възглавничките на пръстите си и да не вредим на ноктите.
3. Използваме крем за ръце само сутрин
Истината е, че трябва да нанасяме крем за ръце след всяко измиване, поне така твърдят специалистите. Водата изсушава кожата, а ако около оснавата на ноктите кожата е суха, то и основното свързващо вещество ще е. Иначе казано, образуващият се нокът ще порасте предразположен към чупене и неравна повърхност.
Добре е да използваме интензивен и добре попивен крем за ръце, който да хидратира кожата ни задоволително. Много разпространени в борбата със сухата кожа са кремовете с глицерин и различни масла.
Източник: puls.bg