Пластмасовите бутилки за вода, за безалкохолни и алкохолни напитки са толкова навлезли в ежедневието ни, че едва ли някой се замисля, че могат да ни разболеят. Все повече изследвания обаче доказват, че част от пластификаторите и химикалите, които те съдържат, макар и в малки количества, се отделят в течността и оттам попадат в организма ни и ни вредят.
Безобидната на пръв поглед вода в пластмасова бутилка съдържа близо 25 000 химикала. Това сочи проучване на немски изследователи, цитирано от сп. Plos one.
При все това някои от тези химикали действат като мощни медикаменти в тялото ни.
Те могат да блокират до няколко жизненоважни процеси наведнъж и да повлияят на развитието на организма и неговите репродуктивни функции, като може да предизвикат увреждане на щитовидната жлеза, и дори да провокират развитието на рак.
Авторите на изследването са купили 18 различни проби вода в пластмасова бутилка от търговската мрежа във Франция, Италия и Германия.
Използвайки различни методи за химичен анализ, те тествали водата от бутилките за нейната способност да взаимодейства в организма с рецепторите на естроген и андроген (тестостерон и друг мъжки репродуктивен хормон).
Изследователите сравнили данните с тези при пиене на чешмяна вода и резултатите били потресаващи.
По-голямата част от тестваните бутилирани води въздействали на хормонални рецептори, като в някои от случаите въздействието на андрогена било като при прием на лекарството Flutamide, което обикновено се предписва на хора, страдащи от рак на простатата.
Чешмяната вода не предизвиква никаква допълнителна естрогенна или андрогенна активност.
За втората част на изследването, учените изследвали кои химични вещества в пластмасова бутилка вода причиняват репродуктивни хормонални смущения. Хормонално най-активни били класове химични вещества, наречени малеати и фумарати, които се използват за производството на формата на пластмасови смоли, съдържащи се в пластмасовите бутилки за вода.
Хормонално активните химикали, обикновено причиняващи ендокринни смущения, са известни с нарушения на репродуктивното развитието на децата, но повече изследвания установяват, че те могат да предизвикат сърдечносъдови заболявания, диабет и безплодие сред възрастните.
Брус Блумберг, фармацевт от Университета на Калифорния – Ървайн , казва пред Британското кралско общество на химиците, че “е малко рано да се правят каквито и да било сериозни изводи за това дали са пагубни тези химикали за човешкото здраве”, но добавя: “Сигурно е, че те не са от полза”.
Съветът на специалистите е водата да се съхранява в стъклена бутилка.
Наскоро в Сан Франциско бе одобрена на първа инстанция забрана за продажбата на вода в пластмасови бутилки на общински терен – и така стана първият голям американски град, подел тази инициатива.
Ако бъде одобрена и на втора инстанция, от октомври тази година градът няма да може да използва общински средства за закупуване на бутилирана вода, тя и ще бъде забранена за продажба на притежаваните от града площи, вътрешни и външни. Забраната се отнася за количества от 600 мл и по-малко, в бутилки за еднократна употреба.
Действията на санфранцисковата управа все пак са доста по-меки от тези, предприети в 14 природни парка, няколко университета и Конкорд, Масачузетс. Макар и не така драконова както там, забраната се очаква значително да намали броя на използваните пластмасови бутилки – годишно им се събират около 15 милиона.
При алкохола пластмасата е още по-вредна, защото донякъде той действа като разтворител. Затова все повече стъклото я измества и в последно време повечето реномирани хотели и ресторанти се ориентират към него.
Пластмасовите съдове трябва да се изключат и като вариант за съхранение на продукти в хладилника. Те стават особено опасни, когато в тях има мазни, кисели храни (оцет, домати), месо и сирена. Добре е да се заменят със стъкло, порцелан, керамика.
Нагряването на пластмасовите бутилки и опаковките усилва вредния ефект.
Затоплена в микровълнова печка, особено в комбинация с растително масло, опаковката отделяла 500 000 пъти повече ксеноестрогени от минимума, провокиращ риск от поява да туморни клетки в млечната жлеза. Ако бутилката с минерална вода се държи на слънце, това също прави течността опасна.
Източник: Puls.bg