Панкреасът е жлеза в човешкия организъм с екзокринна и ендокринна функция. Той се намира в задната част на корема и има две основни функции – производство на стомашни сокове, подпомагащи храносмилането, и производство на хормона инсулин.
Инсулинът е хормон регулиращ нивото на глюкоза в клетките на човешкия организъм. Диабет тип 1 е заболяване, което се предизвиква от липса в производството на инсулин, причинено от автоимунни процеси ангажиращи задстомашната жлеза (панкреас).
Диабет тип 1 се нарича още инсулинозависим диабет. Синонимното му название идва от нуждата пациентите да аплицират синтетичен инсулин под формата на инжекции. Увреждане на панкреаса може да настъпи по много причини – например вирусна инфекция. Но най-голямо значение се отдава на автоимунните процеси, които възприемат клетките на панкреаса, произвеждащи инсулин, като „чужди” и насочват имунните си комплекси към тях, като ги деактивират.
1. Какви са симптомите на диабет тип 1?
За ежедневните енергийни нужди на клетката, организмът участва в специално програмиран метаболизъм позволяващ на приеманите с храната въглехидрати да се преобразуват до проста глюкоза, която е най-важният енергиен източник за клетките. Мозъкът и клетките на нервната система използват единствено глюкоза за своите енергийни нужди, докато клетките от други системи на организма позволяват за енергиен източник да се използва и преработват дълговерижни мастни киселини.
В резултат на инсулиновата зависимост, вследствие увреждане на клетките произвеждащи хормона, нивото на кръвна захар (глюкоза) се покачва. Най-честият клиничен белег за това са хипергликемия на гладно (високи нива на кръвна захар) и захар в урината.
Симптомите включват: повишена нужда от прием на вода, умора, често уриниране, включително през нощта (ноктурия), загуба на тегло и увеличен апетит, сърбежи в областта на гениталиите, както и кожни инфекции.
2. Лечение
Прилагат се регулярни инжекции с инсулин, подкожно. Според нуждата от инсулин, може да се прилагат веднъж или няколко пъти дневно преди хранене. Друг важен елемент в лечението на диабет тип 1 е физическата активност. Поддържането на телесното тегло в границите на нормалното за ръст и възраст също има водеща роля в лечението и поддържането на благополучие при пациенти с диабет тип 1. Тъй като основният проблем при това заболяване е регулирането на кръвната захар с инсулинови апликации, към терапията се назначава и диета, която е бедна на въглехидрати, с цел да се редуцира нуждата от приложение на синтетичния хормон.
Целта при лечението на диабет тип 1 е поддържане на нормална или нормално-висока кръвна захар. По този начин организмът се предпазва от усложнения на опасната болест.
3. Превенция и контрол в домашни условия
Бъдете бдителни за симптоми на диабет. Измервайте редовно нивата на глюкоза в кръвта си. На пазара се срещат апарати – глюкомери, които след леко убождане на пръста дават точна представа за стойността на кръвната захар в момента на изследването. За добра превенция и контрол на състоянието, лекарите съветват стриктно и редовно спазване на предписаната диета. На диабетиците се препоръчва да носят винаги в себе си пакетче захар, в случай, че получат хипогликемична криза (ниско ниво на кръвна захар) – състояние на ниска кръвна захар, водещо до дезориентираност, световъртеж, колапс, а понякога и до хипогликемична кома.
Физическата активност също допринася в поддържане на състоянието на благополучие. Упражненията и добрата мускулна работа поддържат нивото на холестерол в рамките на нормалното и предпазват от усложнения като инфаркт на миокарда, исхемични атаки по крайниците, както и подпомагат общото състояние на индивида.
Важно е да се отбележи, че трябва да се направи много точна дозировка на инсулиновите инжекции при спортуващи диабетици, защото физическата активност, съчетана с инсулинови апликации, може да доведе до внезапен срив на кръвна захар, и се стигне до състояние на хипогликемия.
Здравословното хранене също има важен принос в преодоляване на негативните симптоми на заболяването. Препоръчва се храна, богата на фибри и бедна на мазнини и въглехидрати. Също така е добре да се спазва едно и също количество на въглехидрати всеки ден с цел да се намери идеалната доза за инсулинова апликация и правилна въглехидратна обработка. Препоръчват се три основни хранения през деня и две до три междинни хранения – предимно с нискокалорична храна, богата на омега-3 и омега-9 мастни киселини, растителни протеини, целулоза и витамини (например – ядки, ябълки, банани).
4. Какви усложнения се очакват?
Ниските нива на кръвна захар (под 4 mmol) са също толкова опасни, колкото и високите. Те водят до преминаване в състояние на „безтегловност”, което се изразява със световъртеж, слабост и понякога до трудност при ориентиране и концентрация.
Некачественото регулиране на инсулинова апликация може да доведе до повишаване нивото на кръвна захар, което е предпоставка за поява на кетоацидоза и довеждане до хипергликемична транзиторна атака, водеща до хипергликемична кома (при стойности на кр.захар над 28 mmol).
Атеросклерозата е усложнение при диабетно болните. Тя обикновено води до поява на исхемични атаки на сърцето, инфаркт, тромбоемболизъм по крайниците, вследствие стесняване лумена на съдовете.
Диабет тип 1 има силно неблагоприятен ефект върху съдове с най-тесен лумен. Това е една от причините диабетиците често да развиват диабетна нефропатия – болест на бъбреците, диабетна ретинопатия – болест на ретината, диабетна невропатия – невронална дегенерация, водеща до кожно разязвяване и инфекции по крайниците.
За диабет тип 1 все още няма достатъчно добро радикално лечение. Но с подходящо заместващо лечение и поддържаща терапия на придружаващи симптоми, включително спазване на добър хранителен и физически режим, усложненията и рисковете се редуцират до минимум.
Източник: Puls.bg