Мъдреците представляват третите кътни зъби, които поникват около 20-тата година от живота на човек, но рядко пробиват в този срок. Понякога те могат да бъдат много ценни като част от зъбната дъга и подходящи за изолиране на стволови клетки, но при млади хора.
Кои са най-честите симптоми, които могат да ни насочат в посока поникване на мъдреците?
Те могат да включват болка в задната част на устата, идваща зад кътниците. Тази болка може да се увеличава постепенно с течение на времето, тъй като мъдреците продължават да растат и да разместват околните зъби, което може да бъде свързано с притискане на нервите в костта. Други симптоми характерни за развитието на мъдреците са: зачервяване, чувствителност и/ или подуване около мястото на поникване.
Мъдреците могат да създадат проблеми, когато не са разположени в костта по правилен начин – хоризонтално, под ъгъл към вторите кътници, или да бъдат наклонени навътре (устата) или навън (бузата) към костта. Неправилната позиция на мъдреците може да доведе до увреждане на съседните зъби, както и на самата челюст. Частичното поникване под ъгъл към вторите кътници може да създаде сериозни обстоятелства за натрупване на зъбна плака и съответно поява на кариес.
Като цяло мъдреците, които са само частично пробили, дават възможност на бактериите да навлязат около зъба и да предизвикат инфекция, със симптоми на болка, подуване, скованост на челюстта и общо неразположение. Частично поникналите зъби често са по-податливи на кариес и гингивит (възпаление на венците), защото е трудна и почти невъзможна тяхната хигиена.
Частично появилите се мъдреци могат да станат причина за поява на лош дъх, лош вкус, зачервяване и подуване на околната лигавица. Ако тази инфекция не се лекува, тя може да се усложни и да създаде още по-големи проблеми.
Лечение на проблемни мъдреци
Както добре ви е известно най-често използваното лечение при проблеми с тях е екстракцията. Все пак се смята, че те са се превърнали в “еволюционни реликви”, защото са били полезни на нашите далечни прадеди, които са се хранели с по-груби и твърди храни. В днешно време, вследствие на развитието ни, меките храни са съществена част от нашето меню и затова ние не се нуждаем от тях, но те все пак при някои хора растат макар челюстните кости да могат да поемат не повече от 28 зъба.
Автор: д-р Богомил Стоев за mamatatkoiaz.bg
Източник: www.mamatatkoiaz.bg