Д-р Ясен Незам е хирург имплантолог.
Завършил в Сирия Дамаск, специализира в Швеция.
Д-р Незам практикува в Дентална клиника Тара.
Зъбните импланти са заместители на корените на зъбите и осигуряват точно същата функция като естествените корени, включвайки стимулиране на костно вещество, и спиране и прекратявне на костната загуба в челюстта.
КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА ЗЪБНИЯТ ИМПЛАНТ?
Имплант – това е своеобразен титанов винт, изработен от безопасен, напълно съвместим с тъканния материал на тялото материал , който се завинтва в костта на горната или долна челюст. По-късно на импланта се фиксира корона. По този начин, загубения зъб напълно е възстановен естетично и функционално . Имплантът се състои от две части, титанов винт , към който впоследствие се фиксира корона или мост.
Идеята за възстановяване на загубените зъби отдавна вълнува умовете на лекарите. Въпреки това, до средата на XX век, всички опити са неуспешни. Имплантите са изработвани от всички видове материали – злато, дърво, метал и сплави. Тъканта около чуждия материал се възпалявал и вградения “ зъб “ се изхвърлял. Чак при използването на сложни технологии са създадени специални материали и стоматологичните импланти получават мощен тласък в развитието си. Сега, след повече от 50 години от първата успешна имплантация на зъби, тази процедура е доведена до съвършенство. И постулата, че зъбите ти няма да израстнат втори път, е опроверган. В момента, зъбните импланти се считат за истинска подмяна на протезирането. Освен това , имплантирането има редица предимства :
- Имплантирането ви позволява да корегирате различни дефекти на зъбите – от един зъб до пълна подмяна на естествените зъби с импланти.
- не се пилят съседните зъби
- при пълната липса на зъби имплантацията позволява използването на голямо разнообразие от протези ( подвижни, неподвижни и условно подвижни)
- известно е, че след загубата на зъб започва атрофия на челюстта , зъбните импланти предотвратяват костната резорбция
- можете да се храните, без да изпитвате дискомфорт
- много видове протези оказват изразено налягане на венците , което води до развитието на възпаление на венците , зъбните импланти поддържат венците здрави
- разбира се, едно от най-важните предимства на зъбните импланти е отличния козметичен резултат , имплантираните зъби са напълно неразличими от естествените.
Преди процедурата на имплантация, лекарят внимателно оценява показанията и противопоказанията за дентална имплантация. Показания за стоматологични импланти са най-различните дефекти в съзъбието :
- единичени дефекти на съзъбието;
- включени дефекти на съзъбието;
- терминални дефекти на съзъбието;
- пълна липса на зъбите (в този случай , е възможно пълно заместване на липсващите зъби с импланти или частична имплантация с последващо протезиране). Зъбната имплантация е противопоказана при редица заболявания :
- некомпенсирана сърдечно-съдова и дихателна недостатъчност;
- сериозни заболявания на имунната система ( системен лупус еритематозус , склеродермия , дерматомиозит , и т.н. );
- някои инфекциозни заболявания ( ХИВ , туберкулоза );
- някои психични заболявания ( алкохолизъм, наркомания, шизофрения);
- злокачествени заболявания При някои заболявания се изисква специална подготовка преди имплантиране на зъбите – лечение на възпалителни заболявания на устната кухина , корекция на захапката и т.н.
Зъбната имплантация може да бъде извършена на един етап или на два етапа. Изборът на техниката зависи от състоянието на костната тъкан. Ако е значително разрушена и изисква значително време за интегриране на импланта с костта се прибягва до процедура на два етапа. При едноетапния метод имплантът се поставя в образуваното костно леглото и протезирането започва през първата седмица след операцията. Когато процедурата е в два етапа в костното леглото се поставя коренната част на импланта без короната и лигавицата се зашива върху него. Протезирането започва след пълната интеграция на импланта и костта в рамките на 2-3 месеца на долната челюст, а отгоре – след 4-6 месеца. Ако е минало много време след загубата на зъбите, и костта е значително разрушена, импланта няма да се прихване без специална подготовка. За тази цел се прилага пластика на алвеоларния гребен на долната челюст, промяна на позицията на нервосъдовия сноп и пластика на дъното на зъбите, дори в изключително изоставени и трудни състояния. Когато има обширен дефект на зъбния ред може или да се имплантира всеки загубен зъб, или да се прибегне до протезиране върху имплантите. Преди това се формират носещи импланти, на които могат да бъдат фиксирани различни протези:
- фиксирани протези (крепи се на цимент);
- условно подвижни протези – закрепването на протезите се осъществява с винтове;
- подвижни /снемащи се / протези;
Съвременните технологии постоянно се развиват. Зъбните импланти се усъвършенстват постоянно. Противопоказанията за имплантиране всяка година стават все по-малко. Така в последните години е създадена технология за мини – импланти. Мини импланти са незаменими за хора с пълни протези. Известно е, че пълните протези причиняват много неудобства на собствениците – много трудно е да се постигне надежна фиксация и е необходимо най-малко веднъж на всеки шест месеца, да се дооформя протезата, при много пациенти с яденето възниква мъчителна болка. Мини имплантите помагат да се избегне всичко това. Мини импланти са тънки титанови винтчета, с които се осъществява надеждна, дълготрайна фиксация на подвижната протеза. За разлика от пълните импланти , противопоказания при мини имплантите почти няма, тази техника е приложима при възрастни пациенти с тежки соматични заболявания. Мини импланти са с достъпни цени и се извършват за кратък период от врем .
Как да се постигне максимален успех при зъбната имплантация?
Разбира се, имплантирането на зъби трябва да се прилага в голям стоматологичен център от опитни професионалисти, които са преминали специално обучение. Лекарят преценява наличните показания и противопоказания за стоматологична имплантация, и предприема предоперативна подготовка. При опитните стоматолози занимаващи се с дентална имплантация, усложненията са минимални, и успех се постига при 98 % от случаите.
Д-р Ясен Незам – хирург имплантолог – София
Адрес: гр. София, Люлин, Кооперативен пазар, Тяло 13Е
Тел.: 02 825 68 02
Моб. тел.: 0888 712 790
E-mail: drabriz@ yahoo.com; taradent@ taradent.bg