Платформи като Туитър и Фейсбук се използват за проследяване на грипни епидемии, ХИВ, хранителни отравяния и други заболявания. Нов доклад показва, че те биха могли да са полезни и за предсказването на броя на сърдечните болести на местно ниво.
Според изследването споделянето на негативни емоции, сред които гняв, притеснение и умора, може да създаде точна картина на районите, където е вероятно да има по-голям брой случаи на сърдечни заболявания.
Експериментът на екип от университета в Пенсилвания показва сериозна връзка между използвания гневен език в Туитър например и процента смъртност вследствие на проблеми със сърцето.
Поведението ни там е сериозен индикатор за рисковете от сърдечни заболявания от много други традиционни фактори.
При проучването Керн и екипът й са анализирали публични “туитове” от периода между 2009 и 2010 г. Учените са проследили употребата на думи, които отразяват емоции и поведение, предизвикани от силни преживявания.
Данните включват 1300 американски общини, в които живеят 88 на сто от населението на САЩ.
Оказва се, че в общини, където туитовете включват много думи като “мразя” и други негативни изрази, има по-високи нива на сърдечносъдови заболявания в сравнение с общините, където по-често се срещат положителни изрази и думи като “чудесен” или “приятели”.
Авторите на изследването посочват, че Туитър може да бъде “лакмус” за общественото здраве, тъй като платформата не ограничава изследователите до събиране на данни само чрез специално подготвени въпроси.
От друга страна използването на социалните медии е и икономически ефективно. Според учените по-позитивен език и по-мили думи в туитовете могат да подействат като превантивна мярка срещу различни болести.
Източник: puls.bg