Освен на емоционално, процесът на влюбване става и на клетъчно ниво. В основата на механизма е новооткрит клас мозъчни клетки, които “разпалват искрата” при влюбване.
Взаимодействието на всички фактори променят нашите тяло и ум. Неслучайно хората казват, че любовта променя. За щастие този толкова хубав процес носи на организма и на душата ни предимно позитивни емоции и ползи за здравословното ни състояние.
Какво точно се случва в нас, когато се влюбваме?
Помъдряваме
Влюбването е толкова добро за сърцето, колкото е и добро за психичното здраве на човек. Хората в споделена романтична връзка имат по-висока секреция на допамин в мозъка, което се свързва с изпитването на усещания като удоволствие, желание и еуфория. Проучванията отчитат, че тези чувства карат хората да са по-позитивни, да живеят по-дълго и щастливо и като цяло да реагират по-мъдро и зряло в различни ситуации.
Освобождаваме се от стреса
Човек, който е изпитвал истинска любов, знае, че само да хване ръката на партньора си, му е достатъчно, за да се успокои в труден момент. Проявата на любов доказано може да понижи кръвното налягане, да облекчи физическата болка и да намали стреса. Здравите, позитивни любовни взаимоотношения действат градивно и на мозъчната функция.
Чувстваме се по-сигурни
Споделената любов внася чувство на спокойствие, баланс и сигурност в живота на човек. Той се чувства в безопасност, а изследванията са показали, че в мозъка на влюбения се е „изключила“ частта, която контролира страха и негативните емоции.
Пристрастяваме се
Научно доказано е, че мозъчната активност на хора страстно влюбени един в друг се доближава силно до тази на хората в еуфория, причинена от употребата на кокаин и други забранени стимуланти. Чувството на безпокойство и уплаха, депресията и безсънието, които са характерни за раздялата, пък съответстват на абстинентния синдром при зависими.
За наше щастие обаче, въпреки че любовта подобно на забранените от закона стимуланти води до пристрастяване, тя не е опасна за здравето. Дори напротив – любовта е „дрогата“, към която е добре да се пристрастим.
По-здрави сме
Когато сме влюбени, отделяме високи нива на т. нар. „хормон на любовта“ окситоцин. Той е специален химикал, секретиран от хипофизната жлеза, имащ за цел да успокоява мозъка и да създава чувство на щастие и удовлетвореност. Хормонът предизвиква чувство на оптимизъм и желание за повече ежедневни дейности. При нормални нива на окситоцин, човек губи усещането за социална бариера, което е полезно в създаването и заздравяването на социалните контакти.
Противовъзпалителните свойства на окситоцина са научно доказани. Той е мощно собствено средство на организма в борбата срещу болката и възпаленията. Изследванията показват, че той може да облекчи спазми, предменструален синдром, мускулни болки, главоболие и дори родилни мъки. На лекарите е известно, че ниските нива на окситоцин след раждането са пряко свързани с появата на следродилна депресия. Освен това неадекватното начало на отношенията между братя и сестри в ранна детска възраст също може да създаде сложни отношения в бъдеще.
Окситоцинът повлиява благоприятно този проблем и връща нормалния такт на работа на храносмилателната система. От всички тези ползи „най-доволна“ е имунната система. След като всичко останало в организма е наред, тя функционира нормално и предпазва от навлизане на болестотворни агенти.
Източник: puls.bg