Макар сухите устни да са по-често срещани през зимата, поради характерните климатични условия на сезона, студеното и сухо време не е единствената причина за това им състояние.
Вследствие на проведени проучвания, се установява, че напуканите и сухи устни могат да се дължат на недостиг на витамини. Някои от витамините от B-групата като ниацин и рибофлавин могат да повишат способността на кожата да задържа влага.
Препоръчително е в хранителния режим да се включат повече зелени зеленчуци, леща, боб, млечни продукти и ядки. По този начин кожата и устните остават меки и хидратирани. Макар храната да е най-добрият начин за набавяне на витамините, това може да стане и с прием на добавки.
По устните често се натрупа суха, мъртва кожа, която може да се отстрани с ексфолиране. Препоръчително е процедурата да се прави веднъж – два пъти седмично. Отстраняването на мъртвите клетки може да стане с навлажнена мека кърпа или с четката за зъби. Така кожата на устните става мека и гладка.
Въздухът в затворените помещения е много сух и също може да доведе до напукани устни. Препоръчително е нивото на влажността в помещенията да се поддържа около 30% – 40%.
Ако въпреки взетите мерки, сухите и напукани устни са упорити и не се влияят от домашните средства, трябва да се проведе консултация с лекар, за да се установи проблемът. Важно е да се знае, че някои нарушения на щитовидната жлеза, предракови състояния или медикаменти могат да бъдат причина за сухите устни.
Източник: puls.bg