Стягане на, възпалени или изпълнени със секрети дихателни пътища, са едни от най-честите признаци на астма.
Най-честите симптоми са:
- кашляне, особено през нощта,
- хриптене, хъхрене при дишане,
- учестено дишане,
- стягане на гръдния кош, болка или усещане за напрежение в гърдите.
При всеки състоянието и пристъпите са специфични, както и всеки път да се появяват различни симптоми при един човек.
Някои астматици имат продължителни периоди без оплаквания, прекъсвани периодично от влошаване на състоянието и наличие на астматични пристъпи.
Други изпитват симптомите ежедневно.
Изключение са астматиците, чието състояние се влошава само при спортуване или настинка, грип или друго заболяване.
По-често пристъпите са със средна тежест, продължават минути до няколко часа. По-рядко се наблюдават тежките пристъпи, които са продължителни и изискват медицинска помощ.
Важно е да се разпознава тежестта на пристъпа, както и да се вземат терапевтични мерки дори при по-слабите симптоми. Това ще разреди епизодичността на астмата и ще спомогне контрола й.
Пристъпите
Има признаци, по които може да се разпознае настъпващото влошаване на състоянието на астматика. Ранното разпознаване на астматичните признаци, които се усещат преди пристъпа или в самото му начало, може да спомогне за смегчаването на астматичния пристъп и предотвратяване влошаването на астмата.
Ранните признаци:
- често кашляне, особено през нощта,
- лесно задъхване, учестено дишане,
- силно изтощаване в края на работната седмица и при спортуване,
- хъхрене на дробовете или кашляне при физически упражнения, усилия,
- усещане за умора, лесно разстройване, лошо настроение,
- влошаване или промяна на функциите на белите дробове, учестяване на издишванията,
- наличие на гърлени секрети,
- симптоми, подобни на настинка и заболяване от грип или алергия – кихане, ринит, запушен нос, кашляне, възпалено гърло, главоболие,
- нарушен сън.
При наличието на тези симптоми целесъобразно е дозата от назначеното лекарство да се увеличи по предписанията на лекаря и задължително постоянно да се носят съответните медикаменти. Консултацията със следящия астмата специалист е препоръчителна.
Астмата при децата
10-12 % от децата страдат от астма. По неизяснени все още причини заболеваемостта при децата непрекъснато расте. Астмата е причина за честото боледуване на тези деца.
Астмата може да се появи за първи път във всяка възраст, но при децата най-често се изявява до навършването на 5 години.
Характеризира се с възпаление на бронхиалното дърво с нарастващо образуване на гъсти секрети. Хъхренето не се наблюдава при всички деца с астма. Хроничното кашляне е често срещано явление при тях, което крие риск от неразпознаване на астмата – състоянието може погрешно да се вземе за бронхит.
Източник: Puls.bg
Ключови думи: астма