Макар хладилникът да помага за „удължаване на живота“ на някои храни, не всеки хранителен продукт трябва да се съхранява при ниски температури.
Експертът по хранене – шеф Рейчъл Рубън, която обучава и бъдещи готвачи, обяснява, че най-важни са препоръките относно кои храни трябва да се съхраняват при минусови температури.
Спазването на това правило според спецификата на всеки хранителен продукт, гарантира поддържането на качеството му, обяснява още Рубън.
Въпреки че отрицателните температури запазват плодовете и зеленчуците за по-дълго, това не означава, че те остават все така здравословни. Когато се съхраняват в хладилника, плодовете и зеленчуците губят хранителни вещества, както и вкусовите си качества.
В хладилника доматите променят своята текстура, картофите – да станат твърди. Рубън препоръчва и други храни като ябълки, лук, авокадо и цитрусови плодове също да се съхраняват на стайна температура. Бананите никога не бива да се държат в хладилника, защото потъмняват много бързо.
Горските плодове могат да се съхраняват на стайна температура, но се развалят бързо. Поради тази причина, е препоръчително да се купуват в по-малки количества.
Практиката хлябът да се държи в хладилника е широко разпространена. Много хора смятат, че по този начин ще се намали растежът на мухъла, но така хлябът изсъхва.
От друга страна, има продукти, които повечето хора не съхраняват в хладилника, а би трябвало. Такъв пример са ядките. Когато се държат в хладилника, те запазват за по-дълго и вкуса си. В тях се съдържат мазнини, които с времето могат да се развалят.
Източник: Puls.bg
Ключови думи: храни, храна, хладилник