Макар да представлява едва 2% от общото телесно тегло, мозъкът поглъща близо 20 на сто от енергията на човешкия организъм.
Винаги се е смятало, че органът поема толкова голяма част от силите на тялото, когато той е прекалено ангажиран и натоварен.
Ново проучване на екип от медицинския университет в Станфорд обаче преобръща някои досегашни представи, устаноявайки, че мозъкът „изяжда“ повече енергия, когато е в състояние на покой.
Така например, докато човек спи или пък се разхожда из природата, мозъкът работи усилено и изхарчва силите му доста по-бързо, отколкото при четене на книга, работа или решаване на задача.
Изследователите, цитирани от сп. Nature, дават по-простичък пример с начина, по който автомобилите изгарят повече гориво на празен ход по време на задръстване.
Активността на мозъка по време на съзнателни мисли и действа са само върха на айсберга.
Всъщност той е много алчен орган и често пъти решава свои, собствени задачи, дори когато ние самите сякаш не сме участници в процеса, обяснява водещият автор на проучването д-р Йозеф Парвизи, професор по неврология и невронауки.
По неговите думи, точно в този момент се лишаваме от по-голямата част от енергията си.
Според Парвизи това е едно от обясненията защо в края на деня е трудно да „приспим“ мозъка си и да заспим навреме, а сутрин чустваме отлив на сили и мислите ни са разхвърляни и мътни.
Източник: puls.bg