Въпреки че цигарите оказват своя животозастрашаващ ефект върху всеки един човек, се оказва, че те са в пъти по-вредни за жените.
Изследване на екип експерти от Милано сочи, че цигареният дим причинява на нежния пол пет пъти повече вреда, отколкото на силния.
От експеримента, с водещ автор проф. Елена Тремоли става ясно, че рисковите фактори при тютюнопушенето не са еднакви за двата пола. Нейният медицински анализ е обхванал 1 694 мъже и 1 893 жени от пет страни – Финландия, Швеция, Холандия, Франция и Италия.
Всяка една цигара, изпушена от дамите, е равносилна на пет, изпушени от мъжете. А ако бъде изпушена цяла кутия, все едно представителите на силния пол са изпушили пет.
Другият тревожен факт е, че дамите се отказват от вредния навик много по-трудно. На Апенинните загърбилите тютюна жени са 2,6 милиона срещу 3,9 милиона при мъжете.
През миналата година друг екип от италиански учени установи, че кожата на жените, отказали цигарите, се възстановява и изглежда по-млада, а теглото им всъщност се понижава – противно на разпространеното мнение, че отказването на цигарите води до напълняване.
Тютюнопушенето е водеща причина за развитие на белодробен карцином.
Специалистите от Милано напомнят, че ракът на белия дроб е най-смъртоносното онкологично заболяване в целия свят.
Той е водещо по честота на заболяемост сред мъжете, а в последните години нараства и честотата при жените. В Европа белодробният рак “убива” над 300 души дневно.
Тютюневият дим съдържа около 4800 съставки, много от тях с карциногенно действие. Това са основно полицикличните ароматни хидрокарбони, азотен окис, изопрен, бутадиен, N-нитрозамини, метали и много други.
Пасивното пушене също играе роля за развитието на белодробен карцином. Не всички пушачи заболяват от рак на белите дробове, посочват още специалистите.
Източник: puls.bg
Ключови думи: цигари, пушене, тютюнопушене, рак, белодробен карцином, рак на белия дроб