През месец юни всеки здравноосигурен може да смени личния си лекар.
Всички здравноосигурени имат право да направят промяната два пъти годишно – през юни и през декември. За целта трябва да бъде попълнен формуляр, който може да бъде разпечатан от сайта на Националната здравноосигурителна каса.
В него здравноосигуреното лице вписва своите лични данни.
В регистрационната форма се попълват и данните на предишния лекар, както и на неговата практика, след което тя се предоставя на новоизбрания лекар заедно със здравноосигурителната книжка на пациента.
Смяната на личния лекар може да стане и извън определените за това месеци, ако обстоятелствата го налагат – например смяна на постоянен адрес на здравноосигурения, прекратяване на договора за работа с касата на личния лекар и други.
Хората, които пребивават в друго населено място за период от един до пет месеца, могат да направят временен избор на личен лекар на мястото извън постоянното им местоживеене.
Той се осъществява с регистрационна форма за временен избор. Формулярът се попълва от лекаря, който ще обслужва здравноосигурения за периода на пребиваването му на новото място.
Когато гражданинът пребивава в друго населено място за срок до един месец и се налага да получи медицинска помощ, може да се обърне към всеки общопрактикуващ лекар за съдействие.
В такива случаи НЗОК заплаща на лекаря за инцидентно оказана медицинска помощ на пациенти, които не фигурират в пациентските им листи.
Здравноосигурените граждани, които още нямат личен лекар, могат да направят първоначален избор по всяко време на годината. В този случай се попълва Регистрационна форма за първоначален избор на общопрактикуващ лекар.
За да не заплащат гражданите нищо друго, освен потребителска такса, е необходимо да представят здравноосигурителната си книжка.
Източник: puls.bg
Ключови думи: личен лекар, смяна на личен лекар