Битката с пародонтита – търпение и правилна стратегия

July 3, 2015

Пародонтитът е много сериозна инфекция на зъбодържащия апарат, засягаща меките тъкани около зъба и всички структури, които го поддържат на място. Бактериалната плака, която се развива на повърхността на зъбите, е най-честият причинител на заболяването.

DentistПародонтитът настъпва при силно натрупване на денталната плака поради липса на добра орална хигиена, която преминава в зъбен камък или при склонност към натрупване на плака в резултат на ортодонтски аномалии (например сгъстени зъби), неравности по зъбната повърхност, вискозна слюнка, системни заболявания (диабет, множествена склероза, паркинсон и др.) Микроорганизми, попаднали на зъбната повърхност, се размножават, а в последствие имунната система реагира с възпаление. Ако първите симптоми за проблем се пренебрегнат, възпалителният процес обхваща всички тъкани, заобикалящи зъбите.

Как прогресира възпалението

В началния стадий (при гингивит), поради натрупаната бактериална плака и възпалението на венците може да се стигне до кървене при миене на зъбите. На този етап няма засягане на костта, нито на зъбодържащия апарат, а само на венците. Процесът е изцяло обратим.

Гингивитът може да прогресира и да премине в пародонтит – венците се отдръпват от зъбите, образувайки разстояние. В тези дълбоки джобове се задържат остатъци от храна и водят до задълбочаване на инфекцията. Микроорганизмите достигат до алвеоларната кост около зъбите, която бавно започва да се разгражда. Зъбите започват да се клатят, а ако не се приложи своевременно лечение, може да се стигне до загубата им.

Симптоми и предупредителни знаци за поява на пародонтит

Възпалени, подути венци;
Венците са ярко червени, болят при допир и кървят;
Венците се отдръпват, карайки зъбите да изглеждат по-дълги;
Появява се разстояние между зъбите;
Поява на джобове между зъбите и венците;
Кървене при миене на зъби или чистене на междузъбните пространства с конец;
Метален вкус в устата;
Лош дъх;
Клатещи се зъби

Какви са рисковите фактори за поява на заболяването?

Пушачите са изложени на по-висок риск да развият пародонтит, като пушенето в същото време намалява ефективността на лечението.
Хормонални промени – по време на пубертет, бременност и менопауза. Диабет и др. системни заболявания – при пациенти с диабет се наблюдава по-често развитие на болести на венците.
Медикаменти, които намаляват количеството на слюнката, се асоциират с повишен риск от заболявания на венците.
Наследственост – някои хора са генетично по-предразположени да развият гингивит и пародонтит.

Лечение на пародонтит

Диагнозата се поставя при преглед – стоматологът ще зададе въпроси, свързани със симптомите, и ще направи преглед. Може да поиска рентгенова снимка, за да се види какво е състоянието на зъбите и на поддържащите ги кости, за да прецени какво лечение да се предприеме.

На първо място е нужно да спазва добра хигиена на устата. Това включва миенето на зъби поне 2 пъти дневно след хранене, както и почистването на междузъбните пространства с конец. Ако има ортодонтски аномалии, се препоръчва използването на интердентална четка. Препоръчва се и употребата на антимикробна вода за уста. По този начин се контролира бактериалната флора в устата.

Пародонтитът е хронично възпалително заболяване – т.е. добрата хигиена трябва да се спазва постоянно, както и да се правят редовни прегледи при стоматолог (на 6 месеца). Ако пушите, откажете цигарите. Подменете всички стари пломби и корони, които ви създават дискомфорт или задържат хранителни остатъци. Трябва да се отстранят и съществуващите ортодонтски проблеми.

Денталният лекар ще почисти зъбната плака и зъбния камък без хирургическа намеса и ще полира зъбните повърхности. Пародонтитът в напреднал стадий с обилно кървене, масова загуба на кост и дълбоки пародонтални джобове подлежи на хирургично лечение от специалист пародонтолог.

Шуслерова терапия

Минерална програма за укрепване и защита на зъбите помага при лечението на пародонтита. Шуслеровите терапевти препоръчват комбинацията соли: Шуслерова сол №1 калциев флуорид, №2 калциев фосфат и №11 силицея. Приемът е по 5-7 таблетки дневно от всяка сол за период от 2-3 месеца. Следва почивка и лечението продължава с нов курс.

Калциевият флуорид се използва за лечение на пародонтит и при луксация на зъбите. Зъбите се поддържат от лигаменти в челюстта, ето защо разклащането им е сигурен признак за тяхното засягане.

Калциевият фосфат изгражда зъбния емайл и дентина и като структурен минерал предотвратява развитието на кариес и повлиява регенерационните способности на организма за справяне с инфекцията.

Сол №11 силицея се съдържа в емайла, дентина и особено в цимента на зъба. Циментът е тъкан, която покрива зъбния корен. За него се залавят лигаментите, които фиксират зъба към алвеоларната кост.

При пародонтит с кървене може да се добави и Шуслерова сол №3 железен фосфат, за да се овладее острото възпаление на венците.

Консултант: д-р Здравка Петрова, дентален лекар

Източник: Puls.bg

Ключови думи: зъби, зъболекар, дентален лекар, пародонтит

Comments are closed.