Манганът е минерал, естествено срещащ се в нашите тела в много малки количества.
Минералът е мощен антиоксидант, който търси свободните радикали в човешкото тяло и неутрализира техните вредни въздействия, като по този начин предотвратява много от потенциалните опасности, които те причиняват.
Тялото може да съдържа най-много 20 мг манган, който се концентрира в бъбреците, панкреаса, черния дроб и костите.
Манганът е много важен за нормалното функциониране на мозъка и дейността на нервната система.
Някои от ползите за здравето, които носи, включват подобряване на костната структура и на костния метаболизъм. Подпомага да се създадат основните ензими за изграждане на костите.
Манганът действа като коензим за подпомагане на метаболитната активност в човешкото тяло.
Има и други ползи за здравето, включващи формирането на съединителната тъкан, усвояването на калций, правилното функциониране на щитовидната жлеза и половите хормони, регулиране на нивото на кръвната захар, както и метаболизма на мазнините и въглехидратите.
Манганът се съдържа в големи количества в малини, ананас, чесън, грозде, червено цвекло, зелен фасул, ориз, мента, овес, ядки, тропически плодове, зелена салата, спанак, меласа, карамфил, куркума, праз, тофу, цели пшеница, банани, краставици, киви, смокини и моркови.
Манганът е един от трите токсични микроелементи в човешкото тяло, което означава, че количеството му в тялото не трябва да бъде нито прекалено високо, нито твърде ниско.
С приема на минерала не бива да се прекалява, защото това може да доведе до широк спектър от заболявания, някои от които могат да са фатални.
Мангановото предозиране може да доведе до симптоми, подобни на болестта на Паркинсон.
Пациенти, страдащи от заболявания на черния дроб, трябва да бъдат внимателни с приема на мангат, тъй като невъзможността на дроба да го преработи и екскретира може да доведе до психоза, психични разстройства, тремор и /или спазми.
Източник: puls.bg