Случвало ли Ви се е да забележите, че вършите позната дейност изненадващо бавно? Не сте единствени. Появява се при всеки и обикновено си има своето логично обяснение. Отлагането, бавенето, „мотаенето“ най-често се дължат на тези 6 причини.
1. Уморени сте…
Най-тривиалната причина да се мотаете е просто, че сте изморени и се нуждаете от почивка. Човешкият организъм, погледнато само, не е машина (а и коя машина работи непрекъснато?!). Колкото и през деня да сме свикнали да се справяме с напрежението, всичките затруднения си остават като гвоздеи някъде там по пътеките на мозъка. Необходимо е време за възстановяване и то се получава при минимум 6 часа сън на нощ. Необходимо е да отделите и време за разтоварване и разнообразие, свободни неангажиращи социални контакти, дейности, които доставят удоволствие и движение…
Явни признаци, че сте уморени: заспивате пред телевизора, докато четете книга, трудно се събуждате, спите през целия уикенд почти, чувствате раздразнителност…
2. Под стрес сте
Най-ясният вариант е, когато Ви се налага да свършите някаква работа, за която нямате никакво желание. Отлагате я, колкото е възможно повече, но и развивате чувство на вина, което утежнява ситуацията. Вследствие могат да се развият проблеми със съня, загуба на концентрацията в мисленето с бързо прескачане от тема в тема, липса на тонус, главоболие и дори напрегнатост в мускулите.
3. А дали не изпитвате тревожност?
Ако не можете да се отърсите от негативни мисли, очаквате най-лошото без причина, непрекъснато се тревожите за детето, мъжа, родител, колега, домашния си любимец, както и за финансовото състояние лично и на семейството, здравето, работата, то това е тревожност.
При тревожност се изпитва и постоянна умора, раздразнителност, напрегнатост в мускулите, сънят е повърхностен, непълноценен, ако въобще е възможно да се заспи…
4. Възможно ли е да страдате от хиперактивност?
Отстрани погледнати хиперактивните хора изглеждат като “човечета с пренавити пружинки” – те постоянно се движат, правят нещо, дори седейки, непрекъснато се местят на стола, могат говорят по телефона, да говорят с вас и да вършат нещо на монитора…
Незапознат със състоянието вероятно ще се възхити от експедитивността, бързината и продуктивността на личността отсреща. Но хиперактивността е състояние, което крие „плаващи пясъци“. Тези хора имат проблем с концентрацията. Заради неспособността им да се съсредоточат върху една задача, те и не могат да я завършат, не успяват със срока, от което възниква проблем.
Дали се касае за хиперактивност може да предположите по наличието и на признаци като задрямване през деня, забравяне, загуба на вещи, предприемане на озадачаващи рискове, извършване на грешки по невнимание…
5. Депресия!
Депресията е състояние, което сякаш е продължение по линия стрес, тревожност. Специфичното за нея е, че не се изпитва никаква положителна емоция, не е въпрос само на негативни мисли – тревожният човек може да се зарадва на успеха на детето си, например. Такъв човек изглежда откъснат от действителността, бездушен, остава безучастен, не може да се кажа дори и отчаян.
Признак за депресия е твърде продължилото състояние на тъга, от което няма спасение. Може да се изпитва тревожност, да се наблюдава напълняване или отслабване. При тежка депресия промени в мозъка вече са налични и терапията, водена от психиатър е задължителна. Тежката депресия е болестно състояние. Възникне ли мисъл за самоубийство и тя натрапливо започне ли да намира място в съзнанието, това е тежка депресия.
6. Обсесивно компулсивно разстройство
Обсесивно компулсивното разстройство можете да познаете по желанието за перфектно свършена работа и това продължава до безкрайност и за незнатичелни дейности, които могат да се свършат набързо. Обикновено засегнатият е объркан и му е трудно да прецени дали е приключил заданието си както трябва. Липсва сигнална система за завършек, за извършване на коректно действие, винаги остават съмнения от сорта „Дали не сгреших все пак?“.
Много вероятно е този човек да се чувства безпомощен да спре да мисли по дадено направление, създава си ритуали, които са му необходими за да се почувства по-сигурен. Възможно е да има натрапливи мисли и образи.
Как да се справите? Опитайте се да помислите обективно и реалистично. Ако трябва починете си, откъснете се от мястото на постоянен стрес, потърсете помощ от специалист… Важното е да действате в направление да си помогнете и по-бързо да възвърнете усмивката, продуктивността и обичта си!
Източник: Puls.bg