Коремната болка като симптом

August 18, 2015

Коремната болка е състояние, което често води пациентите в спешните кабинети. На практика това е състояние на дискомфорт, причинен от болков синдром в областта на коремната кухина, между гърдите и слабините, засягаща хора във всякаква възраст. Коремната болка може да бъде симптом на изключително голям кръг от заболявания.

Често този симптом се появява във връзка с други видове симптоми, които варират спрямо основното заболяване, причиняващо коремна болка. Тя може да бъде съчетана с гадене, повръщане, диария, запек и много други. Част от състоянията, протичащи с основен симптом коремна болка, могат да доведат до сериозни и животозастрашаващи усложнения, докато друга – по-голяма част – могат да бъдат част от клиничната картина на сравнително леки заболявания.

Какви са възможните причини за симптома коремна болка?

NauseaЧесто коремната болка е симптом, появяващ се при състояния на нарушение в храносмилателния тракт. Това най-често са кризи на лошо храносмилане, метеоризъм, разтройство, остър апендицит, обструкция на черва, поява на херния, перфорация на язва, рефлукс, ентероколит, гастрит, тумори по хода на стомашно-чревния тракт, синдром на раздразнено дебело черво, натравяне с храна, глад или дивертикулоза.

Нарушенията в половата система често протичат с коремна болка по време на предменструален синдром, дисменорея, извънматочна бременност и начални фази на маточна бременност, при някои половопредавани болести, киста на яйчниците, салпингит, ендометриоза, възпалителни болести в таза и фиброми.

Особено често и животозастрашаващо може да бъде симптоматичното проявление като коремна болка от заболявания на жлъчката и черния дроб. Холедохолитиазата – камъни в жлъчката, може да бъде рисково и опасно за хората състояние, тъй като жлъчните конкременти могат да запушат изходящото отвърстие на жлъчния мехур, което отвежда жлъчния сок в дванадесетопръстника. В тези условия жлъчният мехур се подува, а пациентите придобиват иктеричен вид – жълта оцветка на кожа и склери. Цирозата на черния дроб и появата на чернодробен абсцес също протичат с болков синдром в коремната кухина и могат да бъдат животозастрашаващи. Друго често заболяване, водещо до коремна болка, е появата на остър холецистит. Ако не се предприемат лечебни мерки, често това води до интоксикация на организма и цялостно увреждане, протичащо с общо мозъчна симптоматика.

Други чести причини за появата на коремна болка са проблеми в отделителната система, каквито причиняват камъните в бъбреците. Бъбречно-каменната болест е опасно състояние до толкова, че може да доведе до остро запушване на бъбречните отводящи уринарни пътища, което да доведе до развитие на хидронефроза. Дълговременното страдание от хидронефроза често води до упадък във функционалността на бъбреците с тъканна исхемия и некроза.

Сред причинителите на коремна болка спадат и някои неврологични нарушения, стрес, умора, безпокойство, натравяне с алкохол, никотин и наркотици, простудни заболявания с колитен синдром и диария, както и тежки заболявания на панкреаса или възпалителни изменения в панкреасната жлеза.

В диагностичен аспект за установяване на точната причина за коремна болка могат да бъдат извършени редица изследвания. В този ред място заема ПКК – пълна кръвна картина, за установяване на възпалителни огнища, биохимични показатели за функционалността на важни коремни органи или дехидратация след хранително или алкохолно натравяне, както и рентгенография, скенер или ядрено-магнитен резонанс при съмнения за туморни процеси с обемен характер в коремната област.

Източник: puls.bg

Comments are closed.