Възможно е извършването на някои ежедневни дейности да доведе до увреждане на зрението, без дори да подозираме.
Така например козметичните продукти, които съдържат живак, олово и парабени, следва да се избягват, тъй като продължителната им употреба може да повиши риска от инфекция. Установява се също така, че те могат да доведат и до слепота.
Освен да се използва натурална козметика, е препоръчително продуктите с изтекъл срок на годност да се изхвърлят, а преди лягане, гримът винаги трябва да е почиства.
Стоенето пред компютъра в продължение на дълги часове повишава риска от синдрома на компютърното зрение, обясняват специалистите. Тъй като състоянието засяга способността на очите да се овлажняват, се появява сухота, сърбеж и чувство на парене в очите.
Като превантивна мярка е препоръчително да се мига по-често, а мониторът на компютъра да е разположен на около 15 – 20 градуса под нивото на очите.
Важно е още да знаем, че светлината от мобилните телефони може да причини замъглено зрение, сухота, както и да повиши напрежението в очите. В случай, че вече има зрително увреждане, има реална опасност то да се влоши. Тук препоръката се състои в по-често мигане, с цел овлажняване на очите, увеличаване на шрифта и контраста на телефона.
Друг вредител на зрението е прекомерното излагане на слънчеви лъчи. Това прави очите по-податливи на инфекции, а също така може да се увреди роговицата, тъй като UV лъчите проникват в окото.
За да се предпазят очите, в слънчевите дни трябва да се носят защитни слънчеви очила.
Източник: Puls.bg