Как да помогнем на припаднал човек?

November 4, 2015

Възможно е развитието на спонтанен припадък при хората, който да не е свързан със сериозна патология в организма.

Често при продължителен престой в задушно и непроветрено помещение, както и при силен удар с травмиращ агент, силен уплах и изживяване на стрес, както и рязка промяна в положението на човешкото тяло, могат да предизвикат появата на внезапен припадък. Тези явления имат преходен характер. В медицинската литература често са отбелязвани с термина – спонтанен колапс. Състоянието се развива вследствие на кислородна недостатъчност, която обаче не е толкова сериозна, че да предизвика директен летален изход.

В състоянието на кислородна недостатъчност се развива моментно нарушение в качеството на съзнанието. В допълнение, организмът реагира компенсаторно с повишение в сърдечната и дихателна честота. Когато обаче хората се намират в условия на задушена среда или при остра травма със силен стрес върху организма и производство на стрес-хормони, какъвто е адреналинът, се развива генерализиран вазоспазъм, който пречи на адекватното кръвоснабдяване на жизнено важните органи – мозък, сърце, бъбреци. В такива условия започва развитието и на най-характерните симптоми, които спохождат всеки един спонтанен колапс – притъмняване пред очите, световъртеж или главозамайване, шум в ушите, ускоряване на сърдечната и дихателна честота, чувство за обща слабост, които прогресират до колапс и краткотрайна загуба на съзнание. Обикновено при този тип пациенти се развива и хемодинамичен срив, който освен чрез тахикардна симптоматика, се съпровожда и със спад в кръвното налягане, което допълнително предпоставя за намалено кръвоснабдяване на централната нервна система.

Какво да правим, когато пред нас има спонтанно колабирал човек?

Редно е хората да знаят някои основни мероприятия, които трябва да бъдат извършени при вида на припаднал човек. Най-важното, от което е, да се повика екип на Спешна помощ, защото колабиралият пациент трябва да бъде прегледа от специалист по спешна медицина, кардиология и неврология с цел да се установи дали има сериозна органична промяна, която да води до този припадък.

Мероприятията, обозначени като Първа помощ при припадъци, трябва да бъдат извършени веднага след настъпване на припадъка, за да се облекчи състоянието на пострадалия и да се допринесе максимално за неговото възможно най-бързо възстановяване.

1. Трябва да се разхлабят дрехите около шията и гръдния кош, тъй като те могат да са предизвикали ограничение в дихателния капацитет или да са предизвикали задух. Като пример могат да бъдат приложени стегнати ризи с яка, костюми, палта, пуловери, вратовръзки или стегнати сутиени. По този начин се осигурява възможност за по-добро белодробно разгъване и респективно по-добра вентилация, която води до приток на свеж въздух.

child-tilt-head-and-lift-chin2. В условията на припадък и развилия се хемодинамичен срив, често се стига до недостатъчно кръвооросяване на главния мозък. Именно поради тази причина, припадналият човек трябва да бъде поставен в легнало положение, като главата да се положи на ниско – без никакви подложки, тъй като по този начин ще се предизвика силно налягане в кръвообращението и притокът към мозъка на “свежа кръв” ще бъде възстановен и подобрен.

3. Възможно е и приложението на амоняк. Той се изсипва върху малко парцалче, което се поставя под носните отвори на пострадалия. Острата миризма на амоняка предизвиква възбуда в мисловната дейност и възстановяване на съзнанието. По този начин, вследствие на действие от страна на стрес-хормони, циркулацията в кръвното русло се активизира, тъй като се повишава сърдечната честота.

Пострадалият в никакъв случай не бива да се изправя до пристигането на медицински екип и започване на инфузионна терапия, тъй като хемодинамичният срив може да се повтори, а и по този начин се подсигурява сигурно и адекватно кръвоснабдяване на органите.

Кои са възможните болестни причини за развитие на припадък?

Много голям брой болести могат да доведат до развитие на припадък, тъй като ангажират дейността на сърдечносъдовата и нервна система. При ред тежки заболявания може да настъпи продължителна загуба на съзнание след припадък. Такива са, например, исхемичният мозъчен инсулт, мозъчен кръвоизлив, остри отравяния, захарен диабет и нарушение в концентрацията на глюкоза в кръвния серум, патологична бременност, епилепсия, бъбречни или чернодробни заболявания. В тези случаи обаче, загубата на съзнание не е краткотрайна, а прогресира до кома.

Източник: Puls.bg

Comments are closed.