Често страдащи се оказват хора с професии, които са свързани с продължително говорене – учители, спортни коментатори, ръководители и други.
Заболяването зачестява все повече и почти всеки трети-четвърти човек страда от това в една или друга степен. Неговото развитие протича в периоди на затихване и появяващо се обостряне след известен период от време.
Проявлението на симптомите може да се представи от една пъстра и разнообразна клинична картина. Съответно и обективният изглед на самия фаринкс може да изглежда различно – от белези за постоянно дразнене до съвсем здрава и непроменена лигавица.
Кои са формите на хроничния фарингит?
Проста форма – протича с дразнеща кашлица, постоянно дразнене в гърлото и чувство на сухота. Може да има усещане и субективна болка, която да достига до ушите.
Зърниста форма – с надебеляване на слоя лигавица, покриваща фаринкса, по която се образува и задържа жилав секрет. Това ненормално преструктуриране на тъканта води до чувство за наличие на чуждо тяло, както и постоянна дразнеща кашлица.
Атрофична форма – при нея самата лигавица е силно изсушена, което се вижда при преглед. На базата на атрофичната лигавица се събират секрети, които могат да наподобяват корички. Измененията водят със себе си и постоянно дразнене, което стимулира продължителна и изтощаваща кашлица в оплакващия се.
Поради непрекъснатата кашлица може да се намерят понякога в храчката и жилки от кръв, което би подвело лекаря да мисли за туберкулоза или злокачествено заболяване.
Състоянието се влияе от влажността и температурата на околната среда. Когато времето е сухо, с намалена влажност и горещо – симптомите се засилват, докато обратно – при влажно и хладно време оплакванията отзвучават.
Кои заболявания и фактори на средата можем да свържем с появата на хроничния фарингит?
Чести са случаите, когато причината се крие в една генетична обусловеност. И по-конкретно във функционалната непълноценност на лигавицата, която покрива фаринкса.
По отношение на факторите на околната среда, провокираща може да е среда, в която има повишено от допустимата норма наличие на прахови частици. Те полепват по лигавицата на гърлото и могат да достигнат до по-долните етажи на дихателната система, където да причинят възпаление.
Професии, които са свързани с ежедневната работа в среда с горещ въздух, големи температурни колебания, както и химични отрови и газове – в една или друга степен също подлагат фарингеалната лигавица на хронично дразнене, което в един момент също може да премине в хроничен фарингит.
Нормалното и здравословно хранене също има своята протективна роля спрямо възникването на фарингитите. Храни, които са богати на витамин А и витамин Е оказват добро влияние както по отношение на здрава фарингеална лигавица, така и на имунната и функция – да защитава от навлизането на болестотворни микроорганизми.
При някои заболявания хроничният фарингит е много по-чест. Такива са намалената функция на щитовидната жлеза – хипотиреоидизъм, някои сърдечни и бъбречни заболявания, хронични бронхити и други. При жени в менопауза също се наблюдава по-често срещане на заболяването.
Какви са диференциалните диагноза на заболяването?
Една от тях е болестта на Сьогрен, която протича със сухота в устата и сухота в очите. Представлява автоимунно заболяване. Някои инфекциозни болести също могат да дават и симптоми от фарингеалната лигавица. Такива, например са сифилисът и туберкулозата. Не на последно място може да се мисли за психогенно индуцирана сухота, кашлица и дразнене в гърлото, които на практика да няма пациентът. Тогава се говори за neurosis psychogenica.
Терапията се състои в остраняване на вредните фактори, ако те бъдат открити. Препоръчва се пиенето на повече течности, чайове. Нужно е повишаване на локалния имунитет на лигавицата – витамини А и Е. Не на последно място е щаденето на гласа и гласов покой.
Източник: Puls.bg