Космите по тялото и косата – какво трябва да знаем за тях?

November 4, 2015

Космените фоликули се разполагат в най-дълбоките слоеве на кожата – дерма и част от хиподермата.

Почти по цялото тяло ги има. Но по дланите и ходилата, както и по някои части от външните полови органи те липсват. Преди пубертета космите по тялото са подобни на мъх, но по време на него и след това се подменят с терминални косми, които са с по-големи размери, дебелина и по-тъмни на цвят.

Разпределението на космите варира според мястото, където се разполагат, пола на индивида, както и възрастта му. Нормално за космите по капилициума(кожата на главата) е да отпадат всеки ден по 80 до 100 на ден. Друг факт за тях е, че скоростта, с която растат на ден е приблизително 0.3 до 0.4 милиметра.

rp8203_15_lgПри негроидната раса преобладава къдравата форма на косъма, за европеидната раса е характерен леко вълнистатата форма, а при монголоидната – правата коса.

Всички косми преминават през няколко етапа в своето развитие. Първият е този на растеж, който продължава от 2 до 6 години и в зависимост по кои части от тялото се разполагат. Следва този на преход с продължителност 1-2 седмици и завършва със стадий на покой, който има продължителност 2-4 месеца. Ако има промяна в някой от тези етапи може да настъпи намаляване в броя на космите или да изгубят нормалната си структура.

Самите косми са и защитен компонент на тялото. Заболяванията свързани с тях са не само медицински, но и психологичен проблем. А за съжаление все по-често се срещат хора, които се оплакват от заболявания свързани с космите.

Плешивостта е забележима загуба на косми по кожата на главата и то на повече от 50-60% от нея. Медицинското наименование на плешивостта е алопеция. Тя може да започне в началото с косопад, който представлява системно и персистиращо отпадане на повече от 100 косъма на ден от косата.

Кои са причините, които могат да предизвикат промяна в космите по тялото и кожата на главата?

От значение е как всеки човек се грижи за кожата си и съответно за косата. Дали шампоаните и сапуните, които използва не дразнят по някакъв начин кожата и не водят да алергични прояви и дразнене. Ако има симптоми на сърбеж или щипане трябва да бъде заменен с друга козметика.

Оказва се, че някои медикаменти могат да повлияват растежа, както и падането на коса. Например използваните при някои автоимунни заболявания или тумори – цитостатици водят до намаляване растежа и пролиферацията на космите. Други такива медикаменти са кортикостероидите, ретиноидите(използват се при някои форми на псориазис), антикоагулантите и контрацептивите.

Някои състояния на организма свързани с хормонална промяна също могат да повлияят на косата. Например по време на бременност се наблюдава по-голямо количество отпадане на коса, докато след менопаузата някои жени забелязват не само отпадане на коса, но и увеличаване на дължината на космите над горната устна.

При някои заболявания промяната в космите е допълнителен симптом към клиничната картина. Например хормоните на щитовидната жлеза влияят върху структурата на косъма. Когато тези хормони са увеличени косата побелява по-бързо и става лъскава. Докато при намаленото количество на хормоните се води до лесна чувливост и загуба на блясъка на космите, наподобяващи краищата на метла.

Освен заболявания, които да повлияват върху здравината на косата от значение е дали има някаква фамилност, свързана с плешивост, нарушения на растежа на космите и други.

Откриването на проблема, както и лечението могат да изискват повече време, през което самочуствието на пациента трябва да се има предвид и да не бъде подценявано.

Източник: puls.bg

Comments are closed.