Кариес на ранното детство – кога детето е застрашено?

November 18, 2015

Децата са нашите малки съкровища – ние ги пазим и обгрижваме с най-голяма обич и радост.

Всяка драскотина или натъртване могат да накарат всяка майка да изпадне в паника. Но често пъти на зъбите на детето се обръща внимание, чак когато то се оплаче, че го боли. Както говорихме в статията миналата седмица, честите визити при денталния лекар още от най-крехка възраст могат да покажат ранно появяващи се проблеми, като кариеса на ранното детство например.

Кариесите на временните детски зъби обичайно започва на около 3-годишна възраст, най-вече по дъвкателните повърхности на кътниците, след това апроксимално (между зъбите) и накрая по зъбните шийки. В случаите на кариес на ранното детство кариесите се срещат при деца на възраст между една и три години и то на нетипични места – шийките и целите вестибуларни повърхности (откъм бузите и устните) на горните резци, които са най-обширно засегнати, след това по честота се засягат горни кътници, долни кътници, а долните резци обикновено остават здрави и незасегнати.
mother and daughter baby girl brushing their teeth together
Кариесът на ранното детство води често до пълното разрушаване на коронките на зъбите, дори до изравняването им на нивото на венеца, особено на горните резци и кучешките. Освен това зъбите изглеждат черни, защото кариозната тъкан почернява.

Този тип кариес е с етиология подобна на тази на обикновения, но съществената разлика идва от рисковите фактори, които са предпоставка за появата му:

1. Храненето на кърмачето – консумиране на подсладено мляко, плодови напитки, богати на захари, особено ако се приемат често и продължително от шише с биберон. Подчертано е вредното им действие, ако се оставя детето да заспива, докато ги консумира. Рисково е и продължителното нощно кърмене и хранене, което още по-често се последва от заспиване по време на храненето. Поради това други названия на този тип кариес са „биберонен кариес”, „кърмачески кариес”.

2. Недостатъчна или липсваща орална хигиена – в тази възраст оралната хигиена на детето е грижа, която е изцяло върху плещите на родителите.

3. Бактерият Streptococcus mutans, който е главен отговорник за развитието на кариеса, се поселва в устата след пробива на първия зъб. При кариес на ранното детство неговото количество е много по-голямо. Източникът му са близките на детето – най-вече майката, особено ако тя е с голямо количество нелекувани кариеси, а бактериите се предават чрез облизани биберони и лъжички.

Кариесът на ранното детство засяга зъбите в реда, по който те пробиват, с изключение на долните резци. Те са защитени от позицията на езика по време на хранене, защото той ги покрива и изолира от храната, а освен това непрекъснато се обливат от слюнка. Горните резци например са изложени директно на захарите от храната, освен това често остават непокрити от горната устна и изсъхват, като по този начин биват лишавани от защитната функция на слюнката.

Лечението на кариеса на ранното детство се провежда от денталния лекар и е изключително важно, защото в тези ситуации са по-застрашени от кариес и постоянните зъби на детето, като има опасност и за нарушаване на захапката. За предпочитане е освен лечение на детето, да бъде проведено и саниране на родителите му, за да се избегне по-нататъшна трансмисия на микроорганизми.

Профилактиката на кариеса на ранното детство се изразява в:

  • правилно провеждане на храненето на детето, избягване на подслаждането на млякото и напитките;
  • провеждане на орална хигиена и флуорна профилактика;
  • лечение на всеки новопоявил се кариес навреме, както у детето, така и у родителите.

Съвети за почистване на зъбите и устната кухина на детето, както и за профилактика на кариеса, можете да получите от денталния си лекар.

Източник: puls.bg

Comments are closed.