Ултразвукова диагностика в гинекологията

January 15, 2016

Ултразвуковата диагностика навлезе трайно в гинекологичната практика преди повече от 20 години.

На практика, днес диагностицирането на много от заболяванията на женската полова система без ехограф е невъзможно. Съвременните апарати разполагат с трансвагинални трансдюсери и все по-висока разделителна способност. Това осигурява добра визуализация и проследяване на органите в малкия таз.

Кога е най-подходящ ултразвуковият преглед?

Матката и яйчниците са динамично променящи се органи, чието проследяване изисква ултразвукови прегледи в различно време от менструалния цикъл. Ной-добре би било ежедневното проследяване или през ден, но това е невъзможно. За това прегледи се правят в точно определени дни: 5-ия-7-мия ден от цикъла, 11-ия-13-тия ден, 16-тия-18-тия ден. Извършват се конкретни измервания на органите и се отчитат качествените и количествени изменения в образите им.
??????????? ? ???????: ??????????? ? ??????? ???????????????? ???????????
От 5-ия до 7-мия ден на менструалния цикъл е ранната фоликулинова фаза. Това е най-подходящото време за изследване на малкия таз. Измерва се дължината и предно-задния размер на матката, както и височината на ендометриума (5-7 мм в този момент). Визуализират се левият и десният яйчник, като всеки от тях се измерва и оглежда внимателно за налични фоликули, кисти или новообразувания.

От 11-тия до 13-тия ден от цикъла е овулаторния период. Всеки месец в яйчниците протичат процеси на фоликуло-, ово- и стероидогенеза. При фоликулогенезата под влияние на фоликулостимулиращия хормон в яйчниците се формират т.нар. растящи фоликули. След няколко дни в тях се появява празно пространство, изпълнено с течност. Растящите фоликули са се превърнали в зреещи. Около 10-ти ден на цикъла настъпва селекция – един от зреещите фоликули избутва другите и нараства по обем, а останалите претърпяват обратно развитие – доминантен фоликул. В момента на овулацията той руптурира и на негово място се образува жълто тяло. Течността от фоликула се събира в Дъгласовото пространство – най-ниската точка в коремната кухина, разположена зад матката. Ендометриумът в този момент е с дебелина 10-15 мм.

От 16-тия до 20-тия ден от менструалния цикъл находката в матката не се променя съществено. Но доминантният фоликул е изчезнал и зад матката има малко количество течност, признак за състояла се овулация.

Какви типове ендометриум се наблюдават с ултразвук?

По време на ехографските прегледи в различен период от менструалния цикъл се наблюдават няколко различни типа маточна лигавица. Първият тип е L-лигавицата. Тя се наблюдава в ранната фоликулинота фаза и е с височина 5 до 7 мм.

Лигавица тип М се наблюдава в средата на цикъла при добра естрогенна стимулация. При последваща прогестеронова продукция лигавицата се превръща в тип S.

От промените във височината на маточната лигавица може да се направи извод за хормоналната регулация на менструалния цикъл и продукцията на хормони  (стероидогенеза).

Каква предварителна подготовка е необходима?

Специфична подготовка няма. Важно е жената да знае първия ден на последната си редовна менструация, времетраенето на менструалния цикъл и менструацията.

Гинекологичният преглед започва стандартно с оглед на външните полови органи и поставянето на спекулум, за да се огледат влагалището и маточната шийка. Следва вагинално туширане и палпация на женските полови органи през коремната стена. Последващ е ултразвуковият преглед.

Ако той се извършва трансабдоминално, е важно жената да не е уринирала скоро и пикочния мехур да е пълен. Това е необходимо условия за продуцирането на ехографски образ. Лекарят поставя контактен гел върху корема на пациентката, допира трансдюсера на апарата и внимателно оглежда вътрешните й полови органи.

Ако прегледът е трансвагинален, препоръчително е пикочният мехур да е празен. Последният няма отношение към визуализацията на органите в малкия таз.

Вагиналният трансдюсер има специфична форма – дълъг и тънък, за да прониква лесно във влагалището. Запазването на чистотата му се гарантира с поставянето му при всеки преглед в кондом. Трансвагиналният преглед поражда неприятно усещане у жената, но не е болезнен.

д-р Десислава Иванова

Източник: Puls.bg

Comments are closed.