248 медицински сестри ще преминат обучение за нови практики за контрол на диабет тип 1 при децата. Курсовете ще бъдат проведени на 1-ви и 2-ри февруари в Първа градска болница в София.
Инициатор на обучението е сдружение „Култура без граници“ и неговият председател Росица Пандова, която е майка на дете с диабет, както и на проф. Мая Константинова – детски ендокринолог и диабетолог.
Една от целите на инициативата е медицинските сестри от училищата и детските градини да следят и контролират кръвните захари на децата, докато те са на занятия.
“Обикновено децата над 7 години успешно се справят с това и сами. Но при настъпване на остро състояние като хипогликемия, реакцията на медицинския персонал е от жизнено важно значение. Затова това обучение е навременно, необходимо и задължително”, посочват организаторите.
Основен лектор по време на курсовете ще бъде проф. Константинова, която е водещ специалист в областта.
Лекции пред сестрите ще четат също и ендокринолози от Клиниката по диабет и отделението по ендокринология в Университетска детска болница към Медицинския университет София.
Захарният диабет се среща при около 10 % от болните от диабет. Развива се най-често при деца, юноши и младежи до 30-годишна възраст.
Лечението на диабет тип 1 е комплексно – приложение на инсулин, правилен хранителен режим и физическа активност.
Изключително важно е родителите да могат да изчисляват въглехидратното съдържание и гликемичния индекс на храната, за да прилагат съответно количество инсулин. Това осигурява добър кръвнозахарен контрол и правилен растеж и развитие на детето.
По последни данни на Международната федерация за борба с диабета, бройката заболели в България е повече от смущаваща и доближава 600 000. Над 30 милона са заболелите в Европа, а честотата на заболяването е близо 9 на сто.
На всеки 10 секунди от диабет умира един човек на планетата, а двама души развиват болестта. Всяка година около 70 млн. деца по света заболяват от диабет.
Източник: Puls.bg