Можем ли да прекалим с ексфолирането на кожата?

March 8, 2016

Ексфолирането е от основно значение за отстраняване на мъртвите кожни клетки и постигане на свежа и блестяща кожа. Възможно ли е да прекалим с него? Оказва се, че може, а резултатът от това често води до нарушения по кожата. 
 
В случай, че се появят признаци като лющене, зачервяване или повишена чувствителност на кожата, това е знак, че я ексфолираме прекалено или прилагаме голям натиск по време на процедурата.

Прекомерното ексфолиране на кожата може да наруши външният ѝ слой. Той е много ценен, тъй като предпазва от попадането на патогени в организма.

exfoliating-with-too-much-forceПо отношение на ежедневното почистване, това, от което се нуждае кожата, е измиване с меко почистващо средство, след което използване на мека кърпа, с помощта на която то се отстранява. След това веднъж или два пъти седмично, в зависимост от типа кожа, е препоръчително да се използва маска за лице с алфа хидрокси киселини, за да се отстранят мъртвите кожни клетки.

Следването на този режим прави кожата по-плътна, по-здрава и по-устойчива в дългосрочен план.

Маските за лице, които съдържат алфа хидрокси киселини, са химични ексфолиращи средства, което означава, че те действат незабавно върху кожата и разграждат мъртвите кожни клетки. При другия вид ексфолианти е необходимо да се използва натиск, за да се постигне този резултат.

Някои специалисти препоръчват употребата на химични ексфолиращи средства, тъй като те не само изчистват кожата от мъртвите клетки, но също така и стимулират естественото образуване на колаген в нея.

Изводът е, че кожата се нуждае от ексфолиране, но тази процедура не бива да се прилага повече от два пъти седмично, за да се избегне увреждането ѝ.

Източник: Puls.bg

Comments are closed.