Изстискването на пъпките определено не е най-доброто решение при наличие на акне и дори може да влоши състоянието на кожата. Някои дерматолози го определят дори като „престъпление срещу кожата“.
Акнето е сред най-често срещаните възпалителни кожни състояния при подрастващите. Повече от 80% от тях се борят с неприятните пъпки. Те обаче често се появяват и в по-късен етап от живота, като причините за това могат да бъдат най-различни, включително дисбаланс на андрогените – хормони, отделяни от надбъбречната жлеза.
Мастните жлези, които са разположени в основата на космените фоликули, секретират себум, за да хидратират кожата и косата. Мастните жлези се намират във всички части на тялото, с изключение на дланите на ръцете и долната част на ходилата.
Преди се е смятало, че акнето се дължи на нарушение в нормалното отделяне на кожни клетки, намиращи се до мастните жлези. Според тази теория това води до удебеляване на кожата и последващо образуване на малки комедони – черни точни и пъпки.
Защо не бива да изстискваме пъпките?
Пъпката е като малка торбичка под кожата, която съдържа мазнини и бактерии. Нейното изстискване може да доведе до разпространението им, което обикновено влошава проблема. Това може да доведе и до временно потъмняване на кожата в третираната област.
Още повече, възпалението може да се влоши дотолкова, че да остане белег, когато пъпката изчезне.
Ако устоим на изкушението да изстискаме пъпката, след няколко дни тя преминава, без да остави белег след себе си. В случаите, когато пъпките са по-сериозен и продължителен проблем, е препоръчително да се потърси съвет от дерматолог, който да назначи адекватно лечение.
Източник: Puls.bg