Основната връзка, която изниква при споменаване на човешки папиломен вирус – HPV, обикновено е тази с рак на маточната шийка. Но инфекциозният причинител може да засяга и други органи, към които проявява афинитет. Това са половите органи – влагалище, матка, уретра, анус, кожа на лицето и други.
Папиломният вирусът е представен от различни щамове, като всеки отделен се обозначава с цифра. За определени типове е характерно, че проявяват тропност (афинитет) към определени органи и съответно проявите, до които водят могат да се различават. Така например плоските младежки веруки (брадавици) се причиняват най-често от тип 2, 3, 4, 26-29, докато кондиломите – тип 6, 11, 16, 18 и т.н.
Плоските младежки брадавици се локализират предимно по лицето, като най-често се засягат деца и юноши, откъдето и идва и името им. Обикновено засягат местата от кожата, където епидермисът е по-тънък. Кожата по гърба на дланите също се засяга често, но по останалите части на тялото появата на този вид изменения е рядкост.
При натиск може да се усети лека по интензитет болка, а в редки случаи е възможно да се появи сърбеж, особено след изпотяване. Самите брадавици са леко надигнати от повърхността на кожата, по отношение на форма и размери са кръгли и достигащи няколко милиметра. Може да се разполагат в близост една до други, но обикновено не се наблюдава сливане помежду им. Най-често имат цвета на кожата и не се отличават от нея, освен по изпъкналостта им, но е възможно и да придобият жълто-кафеникава оцветка.
Може да бъдат сбъркани с фиброми или плосък лишей. По отношение на лечението се прилагат т. нар. кератолитици – салицилова киселина, трихлороцетна и други. Освен това се прави и механично отстраняване – кюретаж и по-новите методи – криотерапия (замразяване с течен азот), както и електрокоагулация.
Обикновените брадавици се различават от младежките по своята форма – имат зърниста повърхност и са надигнати от повърхността на кожата в по-голяма степен. При контакт с болен се осъществява предаване на вируса, като навлизането му се улеснява от травми, рани, както и намален имунитет на организма.
Освен по лицето и гърба на дланите, могат да се наблюдават по капилициума (окосмената част на главата), по пръстите, около ноктите, както и около устните. При тях вече се наблюдава и сливане, особено ако са разположени в близост една до друга на малка по площ част от кожата. Нужно е да бъдат отдиференцирани от верукозната форма на кожна туберкулоза, спиноцелуларен карцином, както и други видове неоплазмени процеси по кожата. Лечението е сходно с това при младежките плоски веруки.
Третият основен тип прояви вследствие на дерматовирозата от човешки папиломен вирус са острите кондиломи. Най-често се наблюдават при жени, които са млади и са в полово зряла възраст. Предаването е предимно по полов път. Затова и честата, безразборна смяна на партньори подлага на по-голям риск от заразяване с вируса.
Обикновено при жени се засягат вулвата (външните полови органи), влагалището, матката и нейната шийка. Но е възможно засягане на ануса и ингвиналните гънки, освен това. При представителите на мъжкия пол се засягат по-често главичката на пениса и кожата, която се захваща в единият и край (т. нар. юздичка – препуциум).
Размерите на кондиломите са сравнително по-големи, като могат да достигат и големината на лешник. Както и обикновените брадавици повърхността им е зърниста и често наподобяват формата на цветно зеле или малина. По отношение на цвета, те са бледо розови и често близки до цвета на самата кожа.
Могат да отделят неприятна миризма, особено ако се намират в гънки по кожата. При натиск са болезнени. По отношение на диагнозата е възможно да се сбъркат с някои венерически заболявания – сифилис, както и неоплазми. Лечението се изразява в третиране с разтвор на подофилин, както и немедикаментозните терапиии с кюретаж или електрокоагулация.
Източник: puls.bg