Д-р Румяна Маринова завършва МА – София – стоматологичен факултет 2000г.
От 2003г. до 2005г. специализира ортодонтия в база на стоматологичен факултет София.
0т 2003г. има своя стоматологична практика, която развива предимно в областа на ортодонтията.
Член е на Българско ортодонтско общество и Българския Стоматологичен Съюз.
Продължава развитието си в областа на ортодонтията посещавайки курсове и лекции на световни имена в тази област – Др. Александър, Др. Скузо, Др. Рафи Романо, Др.Бруно, проф. Мутафчиев и мн. др.
Участва в телевизионни проекти като специалист и консултант в областа на стоматологията и ортодонтията.
Здравен консултант в ТВ Здраве – води стоматологична рубрика.
Участва в предаването “Пълна промяна” като част от екипа на Др. Миланов.
Води стоматологична рубрика в ТВ Утилисима (Fox life) – предаването “Красива но как”.
Има много участия като специалист и в други предавания – “На кафе” – Нова ТВ, ББТ – Така го правят жените”, Сутрешен блок на ТВ7 и мн.др.
Често гостува като специалист и на много вестници и списания.
Публикува серия от стоматологични статии в списание “Здрави и красиви”, “Здравен журнал”, “Перфекта”, “Алфа Виталис” и др.
10г. развива своята практика в областа на ортодонтията.
Използва всички съвременни средства и системи включително и естетични.
Работи и с всички съвременни методи за избелване на зъби.
ЗДРАВЕ
Когато зъбите са изкривени те са по-трудни за почистване. Неправилно подредените зъби водят до увеличен риск от заболяване на венците – възпаление, кървене, заболяване на зъбодържащите тъкани – пародонтити. Освен това трудното почистване повишава риска и от зъбен кариес и всички усложнения произтичащи от него.
ФУНКЦИЯ
Когато зъбите са неправилно подредени и има неправилно съотношение между зъбите в отделните челюсти, тогава се нарушава оклузията и има проблеми със захапката. Това може да наруши нормалната функция на отхапване и дъвчене и неправилно натоварване на зъбите и зъбодържащите тъкани, което може да доведе до тяхното увреждане.
СТАБИЛНОСТ
При наличие на неправилно натоварване на зъбите, може да да се увреди пародонта да се развие пародонтит и да доведе дори до преждевременна загуба на зъби.
ЕСТЕТИКА
Изкривените зъби намаляват самоувереността на човека и влияят на начина по коѝто тоѝ е възприеман от околните. Красивата усмивка ни дава самочувствие.
ВИДОВЕ ОРТОДОНТСКО ЛЕЧЕНИЕ:
Подвижни апарати
Използват се най-вече в смесено съзъбие, за подреждане на зъбите в отделните челюсти, както и за корекция на междучелюстните взаимоотношения и захапка.
Изработени са от пластмаса, могат да бъдат в различни цветове според желанието на пациента.
Лесни са за носене и почистване, позволяват поддържането на добра орална хигиена.
Фиксирани апарати
- Метални Брекети - Използват се в късно смесено и постоянно съзъбие. Имат много добри възможности за подреждане на зъбите и корекция на захапката.
- Естетични Брекети - Имат същите възможности като металните, като са много по-естетични от тях. Има различни видове – керамични, композитни, сапфирени.
- Невидими лингвални брекети (поставят се от вътрешната страна на зъбите)
- Инвизалайн - Прозрачни и сменяеми шини могат да се използват при третирането на много видове ортодонтски деформации, в различни възрасти. На всеки няколко седмици шините се сменят за постигане на непрестанно движение на зъбите.
- Миофункционални силиконови шини (трейнери) - Те са фабрично изработени в различни размери според възрастта и зъбно-челюстната деформация. При подходящ избор и правилно носене целта е премахване на вредни навици, като дишане през устата, неправилно гълтане, смучене на пръсти, устни, бузи, правилно позициониране на езика и устните. При премахването на вредните навици и постигане на правилно функциониране се постига хармония между форма и функция, подобрява се формата на зъбните дъги, подреждането и захапката. Защото в природата функцията определя формата. Тези миофункционални апарати се използват и като ритейнери след лечение с брекети. Също така има и специално разработени трейнери срещу хъркане и скърцане със зъби (бруксизъм).
Убедена съм, че здравите и добре подредени и блестящи зъби, карат хората да се усмихват по-често, а днес красивата усмивка е много важна за общуването.
Избелването всъщност е доста приятна процедура, широко разпространена в Европа и Америка. Важното е, че вече е достъпна и у нас. Препоръчвам я на всички, които искат да имат ослепителна холивудска усмивка.
Има два основни вида избелващи процедури.
Професионалната се извършва в стоматологичен кабинет, а домашното избелване пациентите правят сами у дома, под наблюдението и препоръката на стоматолога. Активната съставка обаче е сходна при всички методи, тя е на базата на пероксидни съединения, които в активна форма отделят свободен кислород. Той от своя страна избелва зъбите и не влияе на здравината на емайла. Процедурата може да се извършва от всички пациенти, няма противопоказания. Единствено препоръчвам на бременните жени да я отложат за след раждането.
Препоръчително е стоматологът да назначи определен вид избелваща процедура след обстоен преглед, като се съобрази със състоянието на зъбите на пациента. Ако има изразена чувствителност, се препоръчва използването на пасти за чувствителни зъби седмица преди избелването, също така се съобразява и процентът на избелващия гел. Ако има кариеси или клиновидни дефекти, те трябва да се лекуват преди процедурата. Ако е необходима смяна на пломби във видимата част на усмивката, хубаво е цветът да се определи след това.
Механизъм на избелване
Преди около 100 години Harlan за първи път използва водородният пероксид като средство за избелване на зъби (Zaragoza 1984). Оттогава тази техника е развита до клинично тествани системи, които водят до значително подобряване на естетическия изглед с минимални странични ефекти (Goldstein 1997). Модерните техники за витално избелване с пероксидни гелове посредством запазващи формата си шини се основават на изследването на Haywood & Heymann 1989 от края на 80-те години.
Химически механизми на избелването
Принципът на действие на избелителите на база пероксид се основава на окисление на цветните органични компоненти, които се образуват и отлагат във и върху зъбите с течение на времето (Goldstein & Garber 1995).
Оцветяванията произтичат както от хромогените в компонентите на хранителните вещества и/или тютюна, така и от хромогени, които с увеличаване на възрастта се образуват в органичните матрици на емайла респективно дентина (Nathoo 1997). Оптическата причина за тези нежелани промени в цвета е абсорбацията на светлина от ненаситените химични двойни връзки в хромогена. Тези ненаситени електрон-донорни двойни връзки –С=С– са особено нестабилни спрямо пероксидите и под тяхно въздействие се разпадат до алкохоли, карбоксилови киселини и при екстремни условия от там до въглероден двуокис и вода, като успоредно с това се губи усещането за цвят. Важно е да се знае, че този реакционен механизъм на пероксидите не нанася вреди (деминерализация, ецване и др.) на емайла, респективно дентина.
Хигиената е основния фактор за здравето на зъбите, за състоянието на зъбодържащите тъкани, за състоянието на твърдите зъбни тъкани, така че това е наистина една много важна тема, за която всички трябва да са добре информирани, да знаят как да поддържат хигиената си, защото от това зависи в какво състояние ще бъде усмивката им.
Основната поддръжка на зъбната или оралната хигиена всеки извършва сам вкъщи или това се нарича още лична орална хигиена, която осъществяваме с добре познатите методи и средства. Основните средства са четките, пастите, водите за уста и конците.
Разнообразието от четки на пазара е много голямо. Според влакната, от които са направени се разделят на два вида: четки с естествен косъм и четки с изкуствен косъм. Тези с естествеп косъм вече почти не се използват, тъй като е доказано, че тези с изкуствен косъм са по-добри. Естествения косъм е кух, има процеп, който много лесно се пълни с микроорганизми, затова този вид четки само го отбелязвам като същестуващ. При четките с изкуствен косъм има голямо разнообразие, има такива, на които връхчетата биват специално обработвани с лазер, за да не травмират както твърдите тъкани, така и меките зъбодържащи тъкани, има много разнообразни модели с различно насочване на влакната, този вид четки се усъвършенстват непрекъснато. Тези четки се делят според твърдостта на косъма на меки, средни и твърди. На хора с възпаления на венците или с клиновидни дефекти на шийките на зъбите препоръчвам да използват по-меки четки, тъй като твърдите четки абразират лесно зъбите, при едно грубо четкане се получават много неприятни изтривания на емайла в шийките, т.нар. клиновидни дефекти, които са много неприятни. В шийката на зъба емайла е много по-тънък и при грубо четкане се образува вдлъбване, емайла напълно се изтрива и се получава чувствителност на зъбите, която е много неприятна. Твърдите четки нямат особено голямо приложение, но все пак те могат да се използват от хора, които са склонни към образуването на повече налепи, като пушачи или такива, които пият много кафе. В такива случаи могат да се използват четки с по-твърд косъм, но много внимателно, с правилни движения, да няма грубо хоризонтално четкане, за да не се получат неприятни усложнения. Средните четки са най-масово използвани и ако нямате специална препоръка от стоматолога си да използвате един или друг вид четка, тогава можете да се насочите към средните.
Следващото средство за личната орална хигиена са пастите. Те също са много разнообразни, основно мога да ги разделя на няколко вида:
1. ПО-АБРАЗИВНИ И ПО-СЛАБО АБРАЗИВНИ.
По-абразивните се препоръчват за хора, които образуват повече твърди налепи. Те обикновено са обозначени като пасти за пушачи или пасти за избелване и отстраняват по-агресивно налепите. По-слабо абразивните са за нормални случаи, когато няма допълнителни фактори.
2. ПРОФИЛАКТИЧНИ И ЛЕЧЕБНИ ПАСТИ.
Профилактичните са за обичайното поддържане на хигиената, а лечебните са с добавки на различни съставки, например при възпаление на венците са с добавени билкови екстракти, прополисови екстракти. Все пак всеки може да си избере паста по свой вкус и предпочитание.
Основното при използването на четката и пастата е методът на четкане, това е много важна част от добрата орална хигиена. Дори да не сте обучени от стоматолога си, което е добре да бъде направено, трябва да знаете, че не трябва да използвате много твърди четки и не трябва да се използват груби хоризонтални движения на четката. Хубаво е да посетите стоматолога си профилактично, за да ви обучи каа да почиствате зъбите си. Основните движения, които трябва да използвате при четкане са измитащите движения, т.е. движения, които като метличка измитат, те са насочени винаги от венеца към върха на зъба, много добре почистват, не травмират лигавицата. Другите основни движения са въртеливите, също много добре почистват, без да увреждат меките и твърдите тъкани. Разбира се всеки трябва да знае, че зъбите освен от видимата повърхност, трябва да бъдат почиствани и от всички останали повърхности, т. е. не трябва да пренебрегваме вътрешната повърхност, която е насочена към езика и устната кухина.
Другото средство, което всеки може да използва вкъщи е водата за уста. Водите за уста мога да разделя на два вида според метода за използване: преди почистване на зъбите и след почистване на зъбите. Тези, които се използват преди четкане имат една съставка, която разхлабва връзките между зъбната плака и зъбната повърхност и така по-лесно при измиване се почистват зъбите. Тези, които са предвидени за употреба след измиване на зъбите, създават един филм върху зъбите, благодарение на който по-бавно се закрепва новата зъбна плака.
Следващото средство, което препоръчвам на всички да използват са конците, които наистина са много полезни, тъй като почистват междузъбните пространства, където четките няма как да проникнат.
Основно Конците също се делят на два вида: такива, които имат восък по тях, навосъчени – те са плоски и тънки и ненавосъчени, които имат кръгло сечение и нямат восък по тях. Навосъчените са предназначени за хора с по-плътни контакти между зъбите, с по-гъсти зъби, защото по-лесно навлизат в междузъбното пространство. Но хора, които за пръв път използват конци трябва да внимават, за да не си наранят венеца, защото при едно рязко навлизане в междузъбното пространство може да се нарани меката тъкан. За начинаещи препоръчвам ненавосъчените конци, с които няма опасност да се травмира лигавицата, но те в много гъсто междузъбно пространство трудно биха могли да навлязат. Конците се използват но следния начин: откъсва се около 30 см от конеца, навива се в единия край на средния пръст на едната ръка и се хваща с другата. Палецът и показалецът го придържат и определят посоката на почистване, като се правят леки, приплъзващи движения. След като се почисти пространството между два зъба се отвива конец от средния пръст, на който е завит и се навива на средния пръст на другата, за да се почисти друго междузъбно пространство с чист конец, защото ако има възпаление в някакъв участък, то да не се прехвърли на другите участъци.
Това са основните средства за използване при лична орална хигиена. Когато се използват всички средства, когато се прави често, тогава ще имате едно добро ниво на оралната си хигиена. Разбира се, обаче това не е достатъчно за зъбното здраве. Препоръчвам често да посещавате своя стоматолог дори да нямате никакви проблеми, болки или възпаления, поне на шест месеца веднъж. Посещението при стоматолога е препоръчително, защото той установява състоянието на твърдите зъбни тъкани, на зъбодържащите тъкани, отчита се нивото на оралната хигиена. При стоматолога се осъществява още т. нар. клинична орална хигиена, която в домашни условия няма как да бъде постигната. Отстраняват се всички налепи освен надвенечните, които ние можем да усетим и установим, под венеца също се образуват налепи, които няма как да бъдат отстранени в домашни условия. Отстраняват се или с ръчно почистване с инструменти или се използва ултразвуково почистване, което е много приятно и безболезнено. Освен това зъбните повърхности се полират много добре с машинна четка и паста, флорират се и те остават в едно много добро състояние. Има също и прахово полиране, това е нов метод, който с помощта на прахови частици и въздушна струя много добре полират зъбните повърхности. Благодарение на тези методи зъбните повърхности биват защитени от налепи и образуване на плака по-дълго време, което от своя страна е една профилактика на всички стоматологични заболявания, възпаление на венците, парадонтит и други.
Добрата домашна поддръжка на оралната хигиена и редовното посещение при стоматолога са една добра схема за поддържането на здравето на зъбите.
Адрес: гр. София, бул.”Скобелев” 7, партер
Тел.: 02 953 22 31
Моб. тел.: 0885 990 995
E-mail: mrsglobe2004@ gmail.com