Понятието анозогнозия се използва в неврологията и психиатрията. Означава липса на съзнание за определено физическо или психично патологично състояние. В психиатрията се употребява и терминът инсайт (insight). Последният обаче, е по-широко понятие и включва цял спектър от различни нюанси на неосъзнатост.
Анозогнозията се различава от отричането. Поледното е психологически защитен механизъм, насочен към преодоляване на някакъв конфликт – истински или имагинерен. От друга страна, все повече научни изследвания потвърждават, че анозогнозията има анатомичен субстрат в мозъка, т.е. наблюдават се конкретни патологични промени в определени области на централната нервна система.
В повечето случаи анозогнозията в неврологията се наблюдава като късен симптом на остро настъпили увреди на нервната система, например инсулт. Като усложнения на последния могат да настъпят парези, парализи, липса или намалена чувствителност в определени области от тялото. Анозогнозията може да се изразява в неосъзнаване на това, че единият крайник, примерно, е парализиран, при функциониращи зрение и чувствителност, доказващи на лицето обективно, че крайникът е обездвижен.
По същия начин е възможно да не се осъзнава липсата на чувствителност в дадена зона от повърхността на тялото. Описват се и случаи, при които пациенти игнорират напълно несъзнателно едната половина на тялото си. По-рядко анозогнозията се асоциира със заболявания, засягащи глобално целия мозък. При деменция глобално засегната е най-вече мозъчната кора. Пациентите с такава диагноза често не осъзнават заболяването си.
В контекста на разгледаните примери, анозогнозията може да е както по отношение на един симптом на дадено заболяване, така и да касае цялото състояние на пациента. В различните случаи са засегнати различни части от мозъка. По-висока степен на асоциираност с тежка анозогнозия при инсулт показват лезиите в парието-темпоралната кора и таламуса. Счита се, че уврежданията в дясната част от мозъка имат по-голяма тежест за проявата на анозогнозия, но това е относително.
В психиатрията терминът анозогнозия е заменен от чуждицата инсайт. Съзнанието за болест е в основата на класификацията и степенуването по тежест на различни психични разстройства. Например, чрез оценка на инсайта се разграничава психозата от неврозата. По дефиниция при психоза няма съзние за болест, докато при невроза отношението спрямо собствените болестни преживявания у пациентите е критично.
При пациенти с шизофрения е доказано, че липсата на инсайт се дължи на увреждания във фронталния лоб на мозъчната кора. Анозогнозията в психиатрията може да се превърне в проблем. Липсата на осъзнаване на заболяването е най-честата причина за невзимане на предписаните медикаменти и, в този ред на мисли, е сериозна пречка в лечебния процес.
Анозогнозията може да бъде временна или постоянна. Понякога, в хода на лечение на основното заболяване, анозогнозията изчезва. В други случаи, това не се случва. В психиатрията, анозогнозията е сред основните причини за рехоспитализация. От друга страна обаче, отношението към болестта се повлиява от медикаментозното лечение.
В заключение, може да се каже, че нарушеното съзнание за болест може да бъде сред основните симптоми на мозъчна увреда от различно естество. Оценката на анозогнозията или инсайта понякога е в основата на избора на лечебна стратегия и успеха от нея.
Източник: puls.bg