След епохалните oткрития на малката пръчица, причиняваща туберкулоза през 1982 г. от немския лекар Роберт Кох и ‘Х“ – лъчите от Вилхелм Конрад Ренген, започва и борбата с жълтата гостенка в България.
1910 година е създадена Първата лига за борба с туберкулозата в Бургаска област.
1930 година е учредена Първата Бургаска болница за лечение и диспансерно Наблюдение на туберкулозно болните.
1951 година е внедрена масовата ваксинация с Френски щам БЦЖ на всички новородени деца, от 1955 година се употребява лицензиран български щам.
1951 година започва ерата на антибиотичното лечение на туберкулозата в Бургаски окръг.
1930 до 1967 година Туберкулозна болница и принадлежащите и кабинети са разпръснати в гр. Бургас.
През 1967 година лечебното заведение е преместено в сградата на Противомаларичния институт, построен от фондация „Рокфелер“.
Приемът на пациенти в лечебното заведение се осъществява по един от трите начини:
1. Направление за хоспитализация бланка номер 7 и етап на епикриза издадени от специалист по белодробни болести от специализирана извънболнична помощ.
2. Направление номер 3 от личния лекар
3. Направление за хоспитализация бланка номер 7 и епикриза издадени от болница за активно лечение.В епикризата да бъде написано ,че пациена се насочва към болница за продължаващо лечение и рехабилитация.
Ако някой реши да посети болницата, желателно е първо да пита по телефона какви документи и други неща се изискват и да се информира за транспорта дали е наред защото, например сега има ремонт на ж. п. линията.
Радунци – най-чистия въздух на Балканите
Това е най-голямата болница за костно-ставна туберкулоза на Балканите. Тя е предназначена за долекуване на туберкулоза и други тежки белодробни заболявания. Историята на някогашния противотуберкулозен санаториум е написана от професор Руси Радков през 1965 г.
Сред китните дъбови и букови гори в южните склонове на Стара планина при спирка Радунци, между с. Дъбово и град Трявна се издига величествената четириетажна сграда – болница за долекуване на туберкулоза и други тежки белодробни заболявания Радунци. Това е най-големият на Балканите санаториум. Намира се на 650 метра надморска височина. Закона за построяване и обзавеждане на санаториум Радунци е издаден през 1937 г. Строителството започва през пролетта на 1939 г., а през 1940 г. то се замразява заради войната. Дотогава е издигната 4-етажна сграда. След войната строителството продължава като се има пред вид полезността на проекта и изхождайки от заболеваемостта и смъртността от туберкулозата, която е била много разпространена сред българския народ.
В самото начало е имало хирургически отделения, където са се извършвали операции. Имало е и помещения за провеждане на професионални обучения заради продължителния престой.
Говори се, че в миналото е имало един човек – дядо Радун (откъдето идва името на селото – Радунци), болен от туберкулоза, който се е преселил в местността поради някакви причини и след известно време оздравял благодарение на чистия въздух. Цялото му семейство е измряло от болестта с изключение на малката му внучка, която забирал със себе си когато пасял овцете. Може и това да е помогнало на комисията назначена за търсене на място за избор на строеж на санаториум за лечение на туберкулозата да се спре на тази местност.
Белодробната болница Радунци разполага със 100 легла за пациенти в стационара. Едно голямо неудобство от старото проектиране е, че санитарния възел е общ за всеки етаж. На първия и втория етаж стаите са с по 8 легла, а на третия с по 2…..
Болница “Радунци” – bolnica-radunci.com
Адрес: с. Радунци ул. Царица Йоанна 1
Тел.: 04345 22 34; 04345 22 35; 04345 22 84
Моб. тел.: 0878 499 466; 0878 310 721
Текст и изображения: bolnica-radunci.com