Бременна през лятото? Правила за здраве и красота

August 7, 2015

Представите за бременната като за жена, която трябва да понася търпеливо дискомфорта на 9-те месеца и да забрави временно желанието си да бъде красива, вече са минало. Има природосъбразни начини да се чувствате добре, да изглеждате добре и да си помогнете при здравословни проблеми.

pregnant_woman_meadow_summer_laying_nature_0Да сте бременна и да се чувствате добре в горещините не е непостижимо. Ето всичко, което трябва да знаете.

Проблем: дехидратация. По време на бременността телесната температура е малко по-висока от нормалното. Поради това жегата е много по-трудно поносима за бъдещите майки. Горещините са свързани също с риска от дехидратация, особено опасна за бременната, тъй като може да провокира преждевременно раждане, предупреждават акушер-гинеколозите.

Как да се предпазите: Пийте минимум по 8 чаши вода на ден, но не чакайте да усетите жажда – тогава организмът ви вече е дехидратиран! Правилото е, че се нуждаем от 40 мл вода на килограм телесна маса. Освен водата, подходящи са млечните напитки, фрешове, билков чай. Хапвайте също повече пресни плодове и зеленчуци.

Ограничете престоя на открито сутрин, до 11 ч., и излизайте отново навън в късните следобедни часове. Ще се чувствате добре на открито, когато слънцето е ниско, а температурите са поносими. Не се препоръчва да сте навън, когато живакът на термометъра сочи над 32 оС. У дома използвайте климатик или вентилатор, а ако се налага да излезете, стойте задължително на сянка. Носете широкопола шапка и светли, свободни, памучни дрехи. Ако сте на почивка, добре ще ви повлияят разходките по плажната ивица, но рано сутрин или вечер по залез. В часовете между 11 и 16 ч. слънчевите бани са опасни за вас. Вземайте през деня по-често кратки душове, с приятно хладка вода.
През бременността се появяват или се задълбочават още повече вече съществуващите минерални дефицити в организма. Добре е те да бъдат коригирани своевременно, за да бъдат здрави и майката и бебето.

За да се избегне проблемът с дехидратацията например, ще ви помогне Шуслерова сол №8 натриев хлорид, която подпомага разпределянето на течностите в тялото и процесите на потене и терморегулация.

???????????? ?????: ???????? ??????Проблем: хиперпигментация. Защитата от ултравиолетовите лъчи е още по-важна за бъдещите майки, тъй като близо 90% от бременните се оплакват от хиперпигментация. Най-често кафеникавите петънца се появяват по лицето, гърдите, раменете, а на корема се забелязва характерната тъмна линия от пъпа надолу (линия негра). Петната на лицето (т. нар. хлоазма или маска на бременността) по принцип изчезват постепенно след раждането, но е възможно и да останат за постоянно. Повишената пигментация се дължи на промените в хормоналните нива през 9-те месеца и изглежда неизбежна, освен ако не се грижите добре за себе си и кожата си.

Как да се предпазите: Използвайте слънцезащитни продукти с висок фактор, които нанасяйте 15-20 минути, преди излагане на слънце. Така кожата ще успее да абсорбира продукта. Нанесете го отново неколкократно през деня. Избягвайте престой на слънце между 11 и 17 часа.

Комбинация Шуслерови соли действа като профилактика при хиперпигментация, предпазва от слънчево изгаряне и алергична реакция. Това са сол №6 калиев сулфат – ако имате дефицит на този минерал, кожните пигменти се концентрират в отделни места и така се появяват кафеникави петънца; сoл №4 калиев хлорид – осигурява доброто хранене на кожата и здравината на колагеновите влакна; и сол №10 натриев сулфат – активизира изхвърлянето на вредните вещества от кожата. Помага и при т.нар. слънчева алергия – натрупване на токсини в кожата, които се активират от слънцето.
За да се върне равномерната пигментация, се препоръчва прием по 3 таблетки от всяка сол дневно за дълъг период от време – 3-4 месеца. В случай, че използвате тази комбинация след раждането и кърмите обаче, не бива да вземате сол №10, защото тя може да доведе до спиране на кърмата.

Проблем: обездвижване. Това, че сте бременна, не значи, че сте болна. Лежането на дивана у дома няма да помогне за по-доброто ви здравословно състояние или самочувствие за външния ви вид.
Най-подходящият спорт за бременните е плуването и точно през лятото можете най-лесно да се възползвате от това. Забраните тук са за прекомерно натоварване, както и за плуване в морето при силно вълнение.
Йогата за бременни също е много подходяща за раздвижване, особено ако правите упражненията сутрин при изгрев, на плажа. За приятен завършек на деня, вечерта помолете партньора си да ви направи релаксиращ масаж на врата и на гърба.

Важно: приберете се на закрито при първите симптоми на слабост, умора, замайване, причерняване пред очите, силна жажда. Легнете и пийте хладни течности. Ако не чувствате подобрение, свържете се с вашия акушер-гинеколог.

Проблем: ниско кръвно. Заради високите температури, често срещано състояние при бременните е рязкото падане на кръвното.

16900Как да се предпазите: Като първа реакция при ниско кръвно, изпийте една-две чаши айрян с малко сол. Погрижете се да пиете много течности, за да повишите обема на кръвта. Увеличете консумацията на пресни плодове и зеленчуци и ограничете бързите въглехидрати и захарта (за кофеина, цигарите и алкохола е повече от ясно, че са противопоказни по време на бременност!) Спортът и разходките на открито, както и достатъчният сън също са важни за регулиране на кръвообращението. Ако тези мерки не помагат, използвайте и помощта на хомеопатията, например която предлага безопасно решение за бъдещите майки. Хомеопатични препарати като Вивотон Н например съдържат хомеопатични съставки, които регулират кръвното налягане и подпомагат работата на сърцето, действат срещу чувството на отпадналост и замайване.

Проблем: отичане на крайниците. Друг често срещан проблем, особено в напреднала бременност през лятото. Физиологичният оток се дължи на склонността на организма към задържане на течности и на лимфа, но може да бъде и признак за сериозно усложнение.

Как да се предпазите: В най-горещите часове от деня си почивайте – легнали или полулегнали, като поставите краката си на висока възглавница, за да се предпазите от отичане. Ако още работите, направете го в края на работния ден. Носете удобни, широки обувки, по възможност нека са с половин номер по-големи от обичайния ви. Не носете облекло, което затруднява кръвообращението. Намалете солта в менюто си, но без да я изключвате напълно. Правете често кратки разходки, избягвайте да се застоявате на едно място. Правете си масажи и душове с по-хладка вода на краката за цел подобряване на кръвообращението.

При отоци отново може да ви бъде полезна сол №8 натриев хлорид, която разпределя течностите в организма.

Важно: Ако отичането е съчетано с бързо покачване на тегло и/или повишено кръвно налягане, а също и при отчитане на наличие на белтък в урината, главоболие, гадене и др. може да става дума за сериозното високо рисково състояние прееклампсия.

Проблем: разширени вени. Отичането на краката често е комбинирано с поява на разширени вени. Топлината през лятото допълнително задълбочава проблема, който се дължи на задържане на течности и слабост на венозните съдове.

Как да се предпазите: Отново важат част от мерките, които се препоръчват за справяне с отоците: хладки душове и повдигане на краката на по-високо, да не се заседявате, да се разхождате с удобни, ниски обувки, без стегнати каишки около глезените. Хапвайте по-лесно смилаеми храни (тези, които затрудняват дейността на стомаха, правят по-трудна и работата на вените) – риба, пиле или зеленчуци на пара и др.

Терапията с минерални соли също ще ви бъде полезна. Комбинацията от Шуслерови соли №1, №4, №8 и №11 подобрява състоянието при разширени вени и облекчава усещането за скованост и тежест на краката.

Солите подпомагат циркулацията на кръвта и правилното разпределение на течностите и не допускат отслабване на съединителната тъкан и разширяване на венозните съдове. Препоръчва се прием по 5 таблетки от всяка сол дневно за 2-3 месеца.

Източник: Puls.bg

Comments are closed.