Чревните микроби може да контролират апетита

November 27, 2015

Чревните бактерии може да имат роля в контрола на апетита, твърдят изследователи. 

Когато се храним, хранителните вещества се „вливат“ към бактериите в червата. Те разделят и възстановяват тези, които са изгубени в изпражненията.

По отношение на модела за контрол на апетита се смята, че хормоните в червата изпращат сигнали към мозъка, когато сме гладни или сме се хранили достатъчно. Предполага се, че чревната микрофлора контролира приема на храна, с помощта на формиране на невротрансмитери и метаболити.
Happy man eating a salad
По време на настоящото лабораторно проучване Сергей Фетисов, заедно със своя екип от Университета в Руан, Франция, изследва възможността бактериалните протеини да оказват пряко влияние върху пътищата за контрол на апетита – локално в червата или чрез кръвообращението.

Според изследователския екип, тъй като чревните бактерии зависят от местожителството на дадения човек и оцеляването им – от стабилността на околната среда, трябва да има начин те да общуват с приемника, при необходимост от хранителни вещества.

Специалистите изучават динамиката на растеж на Ешерихия коли K12 – модел организъм на паразитния щам на бактерията Ешерихия коли, когато е изложена на редовна доставка на хранителни вещества в две дневни хранения.

След това се сравняват протеините, извлечени от Ешерихия коли, и се анализира връзката им с енергийния метаболизъм.

Установява се, че 20 минути след консумация на хранителни вещества, бактерията Е. коли в червата формира различни видове протеини. Това съвпада с времето, което минава, преди да почувстваме ситост или умора след хранене.

От последващите проучвания става ясно, че бактериалните протеини, свързани със ситостта, стимулират синтеза на пептида YY – хормон, отговарящ за усещането за ситост, за разлика от бактериалните протеини, свързани с глада.

Изследователите поясняват, че са необходими допълнителни проучвания в областта, за да се стигне до категорично твърдение.

Данните са публикувани в Cell Metabolism.

Източник: puls.bg

Comments are closed.