Храната и ролята й за предаване на инфекции

June 14, 2016

Има няколко начина, по които инфекциозните заболявания могат да бъдат предавани. Например въздушно-капков път, кръвен, полов, чрез пряк досег със заразени повърхности и други. Но с нарастващо значение особено през летния сезон се оказва заразената храна. Хранителните продукти имат важна роля като фактор за предаване на различни инфекциозни заболявания. Особено, когато по-големи количества хранителни продукти са заразени, е възможно да предизвикат епидемични взривове.

food-familyБолестотворните микроорганизми намират в храната добри условия и подходяща среда за съхранение и размножаване. Такива например са причинителите на салмонелозата. Благорпиятно влияние оказват и по-високите температури, тъй като ускоряват процеса на разваляне на хранителните продукти. С по-голямо значение се оказват продуктите от животиски произход. Има два основни начина за заразяване – първично (докато животното е било все още живо) и вторично (послесмъртно – зависи от условията на съхранение на продуктите).

Млякото може да предава инфекциозни заболявания, от които страда и животното, от което е добито. Такива са туберкулоза, бруцелоза, Ку-треска и други. Важно значение има термичната му обработка чрез варене или познато като пастьоризация. Продукти, получени от мляко, които преминават през процес на ферментация са с много по-малък шанс от заразяване с патогенни микроорганизми. При неспазване на правилата за правилно съхранение и допускане на инфекциозно болни лица до хранителни продукти възможността за заразяване на различни млечни храни нараства значително. Чрез мръсни ръце могат да бъдат пренесени стафилококи, салмонела, както и причинителят на шигелози.

Месото може да бъде заразено с различни видове паразити – какъвто е примерът с трихинела. Освен това при консумация може да участва в предаването на антракс, туберкулоза, туларемия и други. Голямо значение има и каймата, която съхранявана извън хладилна камера представлява много благоприятна среда за развитието на различни болестотворни микроорганизми.

По отношение на морските дарове – стриди, калмари, миди и други съществено значение имат и местата за улов, тъй като могат да са замърсени от канализации, които излизават водите си в близост. Това е в пряка връзка с предаването на коремен тиф, холера и салмонела. По отношение на рибата, заразяването й прежизнено е рядко, по-често тя може да има значение за предаване на инфекциозни заболявания при неправилно съхранение – миене, транспортиране или чрез мухи.

Както и месото и млякото, така и яйцата за продукти от животински произход. Те могат да бъдат заразени първично – докато се сформира яйцето или вторично – след снасяне (с фекалиите на птицата). Освен това при преработката и съхранението им също могат да бъдат заразени. Най-често чрез тях се предава причинителят на салмонелозата. Затова е от значение предварителното измиване на яйцата, обилно с вода.

Измиването с обилно количество вода важи и за плодовете и зеленчуците, особено когато те се консумират пресни, без предварителна термична обработка. Поливането с отпадъчни води и торенето с естествен тор играят важна роля за пренасянето на различни инфекциозни и паразитни причинители – говежда и свинска тения, чернодробен метил, както и причинителят на бруцелоза, Ку-треска и дизентерия.

Замърсяването на хляб и различни зърнени продукти се наблюдава сравнително по-рядко и обикновено се дължи на механичното пренасяне на патогенни микроорганизми чрез различни гризачи и насекоми (мухи, бълхи, хлебарки и други).

Не на последно място по отношение на предаване на различни инфекциозни заболявания при хранене са и самите съдове и прибори. Освен това и местата за консумация – маси, плотове и столове в определеното помещение за хранене. Тъй като предметите от околната среда имат важно значение за разпространението на покривни инфекции.

Източник: puls.bg

Comments are closed.