Кабинетът по алергология, основан през 1991г. от Д-р Богдан Мустаков, е първата в страната ни частна алергологична практика. В него той вложи дългогодишния си опит на алерголог и педиатър и младежкия си ентусиазъм, който не го напусна до последния му час. От 2003г. Практиката се пое от Д-р Тихомир Мустаков. Чрез нея той изразява любовта си към децата и към медицината. Уважаеми пациенти, ще се радваме да предоставим нашата квалификация в полза на Вашето здраве. Освен богатия клиничен опит и грижливо отношение към пациентите, при нас ще можете да проведете почти всички необходими изследвания за диагностика и лечение на алергичните болести.
Д-р ТИХОМИР Б. МУСТАКОВ,
(алергология, детски болести)
Роден в гр. София на 30.01.65, женен, с едно дете (1993).
Завършил с отличие средното си образование в Националната природо-математическо гимназия, профил биология (София, 1982).
Висше образование – медицина,
Медицинска академия – София (1988)
Специализация и обучение:
Специализация по детски болести: – Научен Институт по педиатрия. Призната специалност по педиатрия (1998)
Специализация по алергология: Клиника по Алергология и Клинична Имунология, Александровска болница, София. Призната специалност по алергология (2000)
Обучение по алергология: Клиника по алергология, Университетска болница Грьонинген, Холандия. (1994-95).
Международни курсове по алергология на EAACI: Бялисток (Полша, 1998), Ферара (Италия, 1999).
Професионален опит:
РБ гр. Самоков – детски болести – 1990 – 1991г.;
III-та Поликлиника – гр. София – детски болести – 1991 – 1992 г.;
ДИБ “Александровска” – Клиника по алергология и клинична имунология, старши асистент, детско-юношески кабинет – 05. 1992 до момента. Регистрирана частна практика – от 1992 г. Като специалист – алерголог – от 2000г.
Научна работа:
18 съобщения, публикации и резюмета, участие в 1 монография в областта на патофизиологията и лечението на алергичните болести в детската въраст.
Участие в национални и международни алергологични конгреси и конференции.
Чужди езици:
Английски – свободно, писмено и говоримо; руски, френски, фламандски – ползуване на литература.
Членство в организации:
Български лекарски съюз (от 1991).
Научно дружество по алергология и клинична имунология – България (от 1992).
Асоциация “Астма” (от 1992).
Европейска Академия по Алергология и Клинична Имунология (от 1993).
Българо-Холандска Алумни Асоциация (председател) (от 1997).
Европейско Респираторно Дружество (от 2001).
Ще се радваме да предоставим нашата квалификация в полза на Вашето здраве. Освен богатия клиничен опит и грижливото отношение към пациентите при нас ще можете да проведете почти всички необходими изследвания за диагностиката и лечението на алергичните болести.
Кожните проби с алергени са класически метод за установяване към какво е алергичен пациента и каква е силата на реакциите. За тази цел кабинетът разполага с набор от 35 поленови алергена, 20 битови, 5 епидермални, 3 инсектни и над 30 хранителни алергена. Наборите кожни проби се индивидуализират в съответствие с оплакванията и състоянието на пациентите.
Важна част от дейността ни е провеждането на предоперативно тестуване с анестезиологични медикаменти и назначаване на предоперативна подготовка, за което разполагаме с необходимите тестови набори. В нашата практика те се извършват от медицински сестри с високи професионални качества и практически опит.
Изследването на специфични IgE-антитела в серум на пациента е алтернатива на кожните проби. То се прилага предимно в случаите, когато кожните проби не са приложими поради възрастта или заболяването на пациента. Кабинетът разполага с имунохемолуминисцентна методика на Hitachi Chemical Diagnostics с възможност за изследване на 20 отделни алергена (10 хранителни и 10 инхалаторни) в проба от 2 мл кръвен серум и 112 теста протеомично изследване за специфични IgE с Rmmuno CAP-ISAC.
Освен тестовете за алергия, в кабинета се извършват изследвания, необходими за оценка на засягането на дихателните пътища при алергична хрема и астма: сперометрия, бронходилататорен тест с бета-миметици, цитологично изследване на носен и бронхиален секрет.
В помощ на лечението при алергичните към домашнопархови микрокърлежи е и възможността за изследване на количеството им в домашния прах на пациента. Тестът Acarex? предоставя възможност за бърза и вярна оценка на мерките за контролиране на количеството на този алерген в жилището на пациента. За по-детайлна оценка на алергенността на битовата среда разчитаме на съдействието на опитен биолог.
КАК СЕ ПРОЯВЯВА АЛЕРГИЯТА?
Проявите на алергичните реакции са изключително разнообразни, но най-често срещаните са тези от страна на дихателната система, кожата, конюнктивите, сърдечно-съдовата и храносмилателната системи. Проявите на алергия от страна на дихателната система са алергичната хрема, астмата, пулмонитът и понякога ларингитът. Алергичната хрема е най-често срещаното алергично състояние както при възрастните, така и при децата. Алергичната хрема протича по два основни типа: персистираща (целогодишна, постоянна) и интермитентна (сезонна, периодична). Причинители на първата са предимно битови и професионални алергени, а на втората – предимно поленови. Освен нарушаването на качеството на живот, алергичната хрема (особено постоянната) е и важен предвестник за развитието на астма – тя се развива при около 40-50 % от страдащите от алергична хрема. Ето защо ранното й диагностициране и лечение е особено важно. За съжаление нерядко се губят години поради неразпознаването й, тъй като тя рядко протича с обилен секрет от носа, а по-често със запушване на носа и сутрешна кашлица и кихане, което обикновено се възприема като “настинка” или вирусна инфекция. Астмата представлява пристъпно протичащо заболяване, дължащо се на стеснение на бронхиалните пътища, причинено от спазъм на бронхиалната мускулатура и отделяне на гъст, жилав секрет. Тя се проявява с пристъпи на кашлица (по-често суха, дразнеща, понякога влажна), свирене на гърдите (по-често при издишване) и различен по сила задух, които в по-леките форми могат да преминат спонтанно или с еднократно приложение на лекарства, а при средно тежките и тежките форми налагат продължително, дългогодишно лечение.
ПРОЯВИ ОТ СТРАНА НА КОЖАТА
Кожата е друг често засяган от алергичните реакции орган. Най-честата ранна изява на алергията, нерядко още при малки кърмачета е атопичният дерматит. Това е заболяване, характеризиращо се със зачервяване, напукване, лющене и сърбеж на бузите, брадичката, шията, сгъвателните повърхности на лактите и колената или предната повърхност на предмишниците, подбедриците и ръцете. Много често се дължи на хранителна алергия. При половината от децата с това заболяване на по-късна възраст се развиват дихателни алергични болести – алергична хрема и астма. Ето защо ранното му лечение е от особена важност за по-нататъшната прогноза при детето. Освен тези изброени най-чести прояви на алергия има множество други, като например алергичните реакции към лекарства, храни, ухапвания или ужилвания от насекоми, контактна алергия към метали, прахове, козметика, професионални алергени и др.
Кабинет по алергология “Д-р Мустаков” – mustakov.com
Адрес: гр. София, ул. Бузлуджа 26
Тел.: 02 952 59 40
Моб. тел.: 0879 425 940
Текст и изображения: mustakov.com