През последните десетилетия маргаринът масово навлезе в хранителната диета на българите и почти напълно замести маслото. Причина за увеличеното потребление са добрите му вкусови качества, по-ниската цена и не на последно място активната реклама.
Специалистите по хранене обаче са категорични, че маргарин в менюто ни не бива да има. Тяхната препоръка се базира на редица изследвания, които показват как растителното масло нанася тежки вреди върху човешкия организъм.
Най-голяма опасност за здравето представляват трансмазнините. При стайна температура растителните мазнини имат свойството да се втечняват и поради тази причина масово използван е методът на хидрогенирането – термин в химията, с който се означава процесът на нагряване до висока температура на растителните масла в присъствието на катализатори и вода. От този процес се получават трансмазнините.
Течните маргарини имат по-малко трансмазнини, отколкото твърдите. Те повишават „лошия“ холестерол (LDL) и понижават „добрия“ (HDL). Според редица изследвания по темата, високата им консумация повишава риска от сърдечносъдови заболявания и различни видове рак.
Особено вредни са и т.нар. свободни радикали и други токсични разпадни продукти, образувани в резултат от високата температура при промишлената преработка на растителното масло. Те също се свързват с болно сърце и злокачествени образувания.
В маргарина се добавят и някои синтетични витамини, които по-често имат обратния ефект в сравнение с естествените витамини и нарушават хормоналния баланс в тялото. Не са за пренебрегване и различните видове емулгатори и консерванти със съмнителна безопасност.
В продукта се съдържат още много вредни за организма ни вещества – хексан и други разтворители, оцветители, изкуствени аромати, моно- и диглицериди и стероли. Връзката между тях и заболяванията на сърдечносъдовата система е също неведнъж доказвана.
Специалистите по диететика алармират, че за деца и юноши е препоръчително да избягват или ограничават консумацията на маргарин. Хора в зряла възраст не трябва да го използват като ежедневна и основна храна, а да редуват консумацията му с краве масло.
Тези изследвания и препоръки обаче не трябва да насърчават и прекомерната консумация на масло. То е естествен източник на витамин А, но след подлагане на термична обработка, става трудно за усвояване от организма, тъй като губи съдържанието на вода. Освен това маслото се състои от животински мазнини, което означава, че има високо съдържание на холестерол.
Затова не се препоръчва за хора, страдащи от сърдечносъдови заболявания, заболявания на черния дроб или жлъчнокаменна болест. Кравето масло също съдържа голямо количество наситени мазнини, но те са по-малко отколкото в растителните масла.
Вреди и ползи има по отношение и на двата продукта и в крайна сметка е важно да консумираме с мярка, независимо дали сме избрали маргарин или масло, съветват още специалистите.
Източник: puls.bg