Медицински център „Тара“ отвори врати в началото на 2014 година и е първият в гр. Велико Търново специализиран център за лечение и профилактика на Белодробни болести и Туберкулоза. Помещава се в нова сграда с изцяло ново обзавеждане и оборудване.
В Центъра се преглеждат безплатно всички пациенти изпратени с медицинско направление от общопрактикуващия лекар по линия на Здравната каса, изписват се лекарства на белодробно болни, реимбурсирани по НЗОК, осъществяват се платени прегледи и прегледи по домовете, плеврални пункции за диагноза и лечение, дейности по профилактика и диспансеризация на белодробно болни , туберкулинов тест за диагноза и за заверка на медицински документи, включително на здравни книжки, вземане на кръв за изследвания, мускулни и венозни манипулации, вливане на инфузионни разтвори, инхалаторно лечение, кислородолечение. Издават се болнични листи от ЛКК на белодробно болни и направления за ТЕЛК. Центърът предлага програми и помощ за отказване от тютюнопушене.
При необходимост пациентите се насочват за консултативна и болнична помощ.
От центъра пациенти могат да бъдат изпращани за долекуване към специализирани санаториуми в страната.
Медицински център „Тара“ е оборудван с кислороден концентратор, който може да бъде отдаван и за ползване по домовете на пациентите за лечение с кислород. Притежава съвременен 12 канален ЕКГ апарат, апаратура за прецизно определяне на показателите на белодробната функция, апарат за инхалаторно лечение на остри и хронични състояния при белодробни заболявания.
Центърът разполага с единствената в град Велико Търново и региона апаратура за диагностика на болни с Обструктивна сънна апнея с последващо прецизиране и уточнение на лечението, което е индивидуално за всеки един пациент. Болните с това заболяване, които са започнали назначеното лечение периодично се наблюдават и проследяват от специалистите в центъра. При нужда се променят настройките на апарата с оглед по-правилно и ефективно лечение на пациента. Предлага се и доставка без оскъпяване на CPAP и BPAP апарати на немската фирма Weinmann, които са с доказано качество, тригодишна гаранция и пълно сервизно обслужване, гаранционно и извън гаранционно.
Медицински център „Тара“ е разположен в непосредствена близост с клинична лаборатория, Рентгеновo отделение, както и с кабинетите на Общопрактикуващи лекари и водещи специалисти по различни заболявания във Велико Търново.
* Д-р Маринка Атанасова – специалист по вътрешни и белодробни болести
Завършила е медицина през 1985 г. в Медицинска академия гр. София.
Придобита специалност по Вътрешни болести – 1993г. и Специалност по Белодробни болести – 1996 г. в Медицински институт София.
Има завършен 5 месечен курс и опит в ендоскопската диагностика на белодробните заболявания.
Преминала е обучение 3 модула по функционална диагностика на дишането, организирано от Българското белодробно дружество и поддържа придобитата квалификация с регулярни периодични on line международни тренинги .
Участва в клинични изпитвания на нови белодробни лекарства на водещи чуждестранни фармацевтични фирми.
Придобива опит в диагнозата и лечението на белодробните заболявания в белодробна болница „Д-р Трейман” В. Търново.
Пет години е работила като лекар специалист в Централна болница гр. Хомс, Либия.
Продължително време е работила като Председател на Специализирана ТЕЛК по белодробни болести, специалист в експертизата на трайната нетрудоспособност на белодробните заболявания.
През 2012 и 2013 г. е Началник отделение в белодробната болница „Д-р Трейман”.
Член на Българското дружество по белодробни болести.
Професионални интереси:
Сънна апнея
Функционална диагностика в пулмологията
ХОББ и астма
* Д-р Маргарита Тасева – специалист по вътрешни и белодробни болести
Завършила медицина през 1983 г. във Висш Медицински Институт гр. Плевен.
Придобити специалности:
Вътрешни болести – 1994г.- ВМИ гр.София
Пневмология и фтизиатрия – 2000 г. в Медицински институт София.
Работила като лекар в консултативен пневмофтизиатричен кабинет в ДКБ на белодробна болница „Д-р Трейман” и пулмолог в МОБАЛ”Д-р Стефан Черкезов”
Има завършен 5 месечен курс и опит в ендоскопската диагностика на белодробните заболявания.
Преминала е обучение в 3 сертификационни модула по функционална диагностика на дишането, организирано от Българското белодробно дружество и множество международни тренинги. Поддържа придобитата квалификация с регулярни периодични on line международни тренинги.
Участвала като главен изследовател и подизследовател в клинични изпитвания на нови белодробни лекарства на водещи чуждестранни фармацевтични фирми.
Член на Българското дружество по белодробни болести.
Владее английски и руски.
Професионални интереси:
Функционална диагностика в пулмологията
Обструктивни белодробни болести
Сънна апнея
* Д-р Тодор Бакърджиев – специалист по вътрешни и бъбречни болести
Завършил е медицина през 1982 г. в гр. Варна.
Има придобити специалности по Вътрешни болести 1987 и Бъбречни болести 1992 г.
Преминал е курсове в болница „Царица Йоана“ гр. София по Ултразвукова диагностика на коремните органи и използва придобитите знания в практиката.
Участва в клинични изпитвания на нови онкологични лекарства на водещи чуждестранни фармацевтични фирми.
Работил е в Окръжна болница гр. Добрич в отделение по нефрология и ендокринология. Дългогодишен консултант по остри отравяния в града и района.
В подължение на 7 години е бил преподавател по Вътрешни болести във Висш медицински институт Варна.
Работил е като лекар специалист и в Център по хемодиализа в Централна болница гр. Хомс, Либия.
Работил е в Отделение по медицинска онкология ( химиотерапия) на Комплексен Онкологичен Център гр. Велико Търново.
В момента е началник отделение по диализно лечение и нефрология в МОБАЛ „Д-р. Стефан Черкезов“ АД гр. Велико Търново.
От 07.01.2014г. Медицински център Тара получи регистрация в Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) и разрешение за провеждане на клинични проучвания на нови лекарствени продукти в центъра. Лекарите, работещи в медицинския център имат богат опит в това направление – над 10 години участие в екипи за клинични проучвания към различни здравни заведения, обучения в чужбина и страната по медицинска етика и работа с най-съвременна апаратура за функционални изследвания. В сътрудничество с водещи фармацевтични фирми като: Roche, Chiesi, Boehringer Ingelheim, Novartis, Pfizer и много други, екипът на Медицински център Тара, с помощта на своите пациенти съдейства за въвеждането на най-авангардното лечение на белодробните заболявания.
В момента в Медицински център Тара се провеждат следните клинични проучвания:
Клинично изпитване за ефикасността и безопасността на лебрикизумаб при пациенти с неконтролирана астма, които са на кортикостероиди и втори контролиращ медикамент.
Лебрикизумаб е моноклонално антитяло, насочено срещу определени фактори, които отключват пристъпи от задух при пациентите с астма.Това е последния препарат, който може да бъде добавен при лечението на пациенти с тежка, неконтролирана Бронхиална астма, въпреки получаваното в максимални дози инхалаторно лечение с комбиниран инхалатор. Моноклоналните антитела са ново модерно и ефективно направление в лечението на Бронхиалната астма, ХОББ, както и на много други заболявания във вътрешната медицина и онкологията. Те селективно се залавят за молекули в клетките на засегнатите органи и като „вълшебни куршуми“ улучват само желаните болестни процеси към които са насочени, без да предизвикват повечето от страничните явления на обикновените лекарства.
Клинично проучване с 2 паралелни групи с фиксирана комбинация от 3 познати лекарства – Беклометазон дипропионат плюс Формотерол фумарат плюс глюкопиролат бромид, приемани чрез дозиращ инхалатор срещу фиксирана комбинация от 2 познати лекарства – Беклометазон дипропионат плюс Формотерол фумарат, приемани с дозиращ инхалатор при пациенти с тежка ХОББ
В това клинично проучване се прилагат известни и широко използвани в практиката лекарства, които до сега се използват поотделно, или в съчетание по две лекарства в един инхалатор. Целта е да се съчетаят и трите известни групи лекарства в един инхалатор за по-голямо удобство на пациентите, които имат тежка ХОББ и вместо с 3 инхалатора те да получават същите лекарства в 1 устройство.
Очаква се в най – близко бъдеще стартиране и на други проучвания за пациенти с ХОББ и Бронхиална астма.
В клиничните проучвания могат да участват всички пациенти с доказана ХОББ или Бронхиална астма, който покриват критериите за съответното проучване, независимо дали са здравно осигурени или не са. Това е една възможност за неусигурени по НЗОК пациенти да получат ефективно и безплатно лечение през целия период на клиничното проучване, както и безплатни прегледи, изследвания и активно наблюдение през същия период.
Всички пациенти, проявяващи интерес за участие в клиничните проучвания могат да получат повече информация на място, в Медицинския център.
Какво представлява сънната апнея?
Сънната апнея (апнея – от лат. липса на дишане, спиране на дишането) е често срещано състояние, което се характеризира с епизоди на спиране на дишането по време на сън. Паузите в дишането могат да продължат от няколко секунди до минути и се появяват от 5 до 30 или повече пъти на час. Обикновено, нормалното дишане се възстановява, понякога със силно хъркане или звуци на задушаване.
Сънната апнея е най-често хронично заболяване, което нарушава съня 3 или повече нощи всяка седмица.
Това води до лошо качество на съня и умора през деня. Сънната апнея е една от водещите причини за прекомерна сънливост през деня.
Преглед
Сънната апнея често не се диагностицира, тъй като не може да бъде установена при рутинен лекарски преглед, а и няма кръвни тестове, които да откриват заболяването.
Повечето хора, които страдат от болестта не знаят за това, защото тя се появява само по време на сън. Член на семейството и/или партньорът в леглото може да забележи нейните първи признаци.
Най-често срещаният тип на сънна апнея е обструктивната сънна апнея, при която има стеснение на дихателните пътища по време на сън, причиняващо повърхностно дишане или дихателни паузи.
При преминаването на въдуха през стеснените дихателни пътища обикновено се чува силно хъркане. Обструктивната сънна апнея се наблюдава най-често при хора с наднормено тегло.
Какви са причините за възникване на обструктивна сънна апнея?
Обструктивна сънна апнея настъпва, когато мускулите в гърлото се отпуснат прекалено много и започнат да пречат на потока на въздух. Когато мускулите се отпуснат, дихателните пътища се стесняват или затварят и дишането става недостатъчно или спира. Нивото на кислород в кръвта намалява, мозъка усеща това и предизвиква „леко събуждане” от сън, при което се повишава тонуса на мускулите и дихателните пътища се отварят. Тези събуждания траят доста кратко, поради което не се помнят. За една нощ техния брой може да достигне до 400-500 и това води до значително фрагментиране и непълноценност на съня. Пречки във въздушния поток могат да възникнат и на други нива на горните дихателни пътища и могат да се дължат на:
изкривена носна преграда
запушване на носа (например при хрема)
увеличени сливици
травми в гласовите връзки
травма на лицето, която води до нарушения в дихателните пътища
Какви са рисковите фактори за възникване на обструктивна сънна апнея?
Рисковите фактори за обструктивна сънна апнея включват:
мъжки пол
високо кръвно налягане
затлъстяване
тютюнопушене
напреднала възраст
употреба на упойващи, приспивателни лекарства или алкохол
неврологични заболявания (миастения гравис, инсулти)
инфекции на горните дихателни пътища
диабет
Какви са симптомите на обструктивната сънна апнея?
Симптоми на обструктивната сънна апнея включват:
силно хъркане
събуждания, придружени със задъхване
сутрешно главоболие
безсъние
сънливост през деня
нарушения в концентрацията
трудно контролирано високо кръвно налягане
Не всички които хъркат имат сънна апнея и не всички, които имат сънна апнея хъркат. Нормалното хъркане се различава от сънната апнея по начина, по който се чувства човек през деня. Нормалното хъркане не нарушава качеството на съня както сънната апнея и не предизвиква сънливост и умора.
Трябва да потърсите лекарска помощ, когато хъркането стане прекалено силно и буди вас или другите около вас, когато усетите че страдате от безсъние или сънливост, пречещи ви да извършвате ежедневните си задачи. Продължителната сънливост през деня може да доведе до нарушения в концентрацията и заспиване по време на работа или шофиране и до сериозни инциденти.
Как се поставя диагнозата сънна апнея?
Полисомнографията се смята за „златен стандарт” при изследването на сънната апнея. При това е изследване, преспивате една нощ в лабораторията, като през това време за вас са прикачени апарати, следящи функцията на сърцето, нервната система, начина на дишане, движенията на краката и ръцете. При доказване на сънна апнея може да се извърши титриране (настройване) на налягането на въздуха, подаван чрез апарат през СРАР маска (виж лечение)
Какво е лечението на обстуктивната сънната апнея?
Лечението на обструктивна сънна апнея включва се провежда на няколко нива.
Промени в начина на живот:
отказване от тютюнопушенето
спиране на употребата на алкохол или алкохолните напитки да не се пият няколко часа преди сън
отслабване
избягване на спането по гръб
Лечение с апарати:
CPAP маска (Continuous Positive Airway Pressure – Продължително положително въздушно налягане). Това е най-широко използвания метод за лечение на сънна апнея (обструктивна или централна) и включва носенето на маска около носа по време на сън. Маската е свързана с апарат, който изпраща въздух под налягане, който държи отворени дихателните пътища
BPAP маска (Bilevel Positive Airway Pressure – Позитивно въздушно налягане на две нива) – за разлика от СРАР, което поддържа постоянно налягане на подавания въздух при вдишване и издишване, ВРАР апаратите изпращат въздух под по-високо налягане, когато вдишате и под по-ниско – когато издишвате. Целта на този вид лечение е да се подпомогне слабото дишане. Някои ВРАР апарати автоматично подават въздух, когато усетят, че не сте дишали над определен брой секунди.
кислородотерапия – подаване на допълнително количество кислород чрез апарати докато спите в някои случаи облекчава симптомите на сънната апнея
Какви усложнения може да предизвика сънната апнея?
Нелекуваната сънната апнея увеличава риска за:
Развитието на високо кръвно налягане, сърдечен удар, инсулт, затлъстяване и диабет;
Развитието или влошаването на сърдечна недостатъчност;
Развитието на сърдечни аритмии;
умора – дължи се на честите събуждания през нощта и може да доведе до намаляване на концентрацията на работното място или по време на шофиране, което може да доведе до сериозни инциденти
Медицински център „Тара“ – Велико Търново – tara-medical.com
Адрес: гр. Велико Търново, ул. “Марно Поле” 9Г, етаж 2
Тел./Факс: 062 650 244
Моб.тел.: 0886 168 084
E-mail: center@ tara-medical.com
Текст и изображения: tara-medical.com