Демократичните промени заварват здравното заведение като Първостепенна окръжна клинична болница. От 1989 г. до 2000 г. тя продължава да е на общинско подчинение, но под ново име: Обединена районна клинична болница /1994 г./.
От 1990 г. започва структурно нов етап за болницата. Предприетите правителствени и общински мерки за сегментиране на здравните заведения по пазарни критерии с диференциация на функциите им /болнична и доболнична/ и подготовката им за функциониране в условитята на бъдещ здравен пазар доведоха до редица промени. От структурата на болницата отпаднаха детското ревмокардиологично отделение в гр. Суворово и болничният комплекс в гр. Девня /1992 г./. Болничната и доболничната медицинска помощ се разделиха в две структурно независими заведения – Обединена районна клинична болница и Диагностично-консултативен център /1994 г./, което доведе до закриване на обединеното счетоводство и създаване на четири самостоятелни структури, съответно към: ОРКБ, ДКЦ, Диспансер за онкологични заболявания и Специализиран център по трансфузионна хематология. След ликвидирането на “Аптечно” ЕАД – Варна бе разкрита болнична аптека /1994 г./. Ликвидирана беше Дирекцията за стопанска и спомагателна дейност към Община-Варна и нейните поделения: хранителен комплекс и пералня преминаха към структурата на болницата /2000 г./.
Със заповед на Министърът на здравеопазването от август 2000 година болницата е регистрирана като акционерно дружество и приема названието “Многопрофилна болница за активно лечение “Света Анна-Варна” АД с 51 % държавно участие. Останалите акционери са общините от Варненска област, чието население приоритетно се лекува в болницата. Начело на заведението стои Изпълнителен директор със заместници по медицинска и икономическа дейности. Болницата разполага с модерна апаратура, която дава възможност диагностицирането да се извършва в рамките на десет минути. Тук безотказно се обслужват всички, които се нуждаят от спешна помощ. Специализирана е в хирургичното лечение. През активния летен сезон практически обслужва населението на цялата страна, както и чужденци, избрали България за курортна дестинация. Болницата разполага с около 500 легла и годишно през нея преминават между 22 и 23 хиляди пациенти. За тяхното здраве се грижат 240 лекари и 450 медицински сестри.
МБАЛ “СВ. Анна-Варна” АД: Гръдна хирургия
Отделението е ситуирано в Хирургичния блок на петия етаж, реновирано /обновено след основен ремонт/ и разполага с 14 легла разположени в четири стаи, оборудвани с:
* централна аспирационна и кислородна система;
* система за оповестяване и видеонаблюдение.
Всяка стая разполага със самостоятелен санитарен възел.
В него се извършват планово, неотложно и спешно оперативно лечение на хирургични /онкологични и неонкологични/ заболявания на гръдния кош /бял дроб, медиастинум, гръдна стена, млечна жлеза/ и шията /щитовидна жлеза и др./.
Извършват се и пластични операции върху млечната жлеза. Отделението осигурява денонощна спешна консултативна и лечебна помощ по съответните заболявания.
МБАЛ “СВ. Анна-Варна” АД: Родилно отделение
Родилно отделение се състои от стационар с родилни и операционна зали и ПКК.
Предлага следните здравни услуги:
- Лечение и диагностика на жени с патологична бременност за изясняване прогнозата на раждане.
- Родоразрешение на бременни жени.
- Следродово наблюдение на родилки и бебета.
- Обучение на родилките.
Разполага с 35 легла за родилки и бременни и 30 легла за новородените бебета.
Бременните могат да постъпят в отделението по всяко време на денонощието и независимо от кое населено място са.
През изминалата 2005 год. в Родилно отделение са родени 2100 бебета.
Отделението разполага с уютни болнични стаи с по две и три легла, самостоятелен санитарен възел и телевизор.
Бебета са отделно по боксове, а това дава възможност за пълноценна почивка на родилките.
В отделението акушерките обучават майките в техника на кърмене и първи грижи за новороденото.
В Родилно отделение работят висококвалифицирани акушер-гинеколози,педиатри и акушерки.
Съществува възможност бащите да присъстват на раждането.
Родилно отделение разполага с нов ехографски апарат, чрез който се извършва ехоргафска и доплерова диагностика за патология на бремеността.
Наблюдението на проблемните новородени се извършва чрез мониторен контрол на основните жизнени показатели.
Неврологично отделение е разположено в Терапевтичния блок и разполага със стационар и ПКК.
В отделението се лекуват пациенти със заболявания на централната и периферната нерна система. Работи 22 клинични пътеки с договор с НЗОК.
В отделението се извършват електрофизиологични излследвания на централната и периферна нервни системи, доплерова сонография.
“Многопрофилна болница за активно лечение “Света Анна-Варна” АД – svetaanna-varna.com
Адрес: гр.Варна, бул. ”Цар Освободител” 100
Тел.: 052 65 59 11; 052 61 37 77; 052 64 82 31
Факс: 052 64 82 41
E-mail: contacts_at_svetaanna-varna.com
Текст и изображения: svetaanna-varna.com