Красивата и функционална усмивка се смята за даденост, докато не се наложи да бъде изваден зъб. Това събитие често се преживява като удар по самочувствието, затова е изключително важно възможно най-скоро пълноценното съзъбие да бъде възстановено от естетическа и функционална гледна точка.
Един от съвременните варианти за лечение на частични и цялостни обеззъбявания са денталните импланти. Те се считат за идеалният вариант за възстановяване. Съществува друг не толкова познат, но много интересен метод за възстановяване на частично обеззъбяване – адхезивния мост.
Какво представлява адхезивният мост?
Адхезивната дентална медицина се съсредоточава върху възстановяванията, които са на основата на адхезивната връзка – това е връзката, която се осъществява между композитните материали и твърдите зъбни тъкани чрез различни адхезивни системи. Тоест адхезивният мост се задържа към зъбите аналогично на фотокомпозитните обтурации.
При изработката му се използват фибростъклени влакна в композитна маса, които се поставят между два зъба, ограждащи мястото на липсващия зъб. Когато се позиционира, това влакно се полимеризира с помощта на светлина и след това служи като скелет за изграждането на липсващия зъб от фотокомпозит.
В какви случаи може да бъде изработен?
Такъв мост е подходящ в случаите на единичен липсващ зъб при здрави съседни зъби. Важно е да се отбележи, че за изработката му не е необходимо да се изпиляват околовръстно здрави зъби – необходимо е да се направят малки кухинки, в които да се фиксира влакното – обикновено се използват кавитетите на стари пломби. Ако зъбите са много разрушени, този метод не е подходящ.
Най-често към избора на този тип възстановяване се пристъпва, когато пациентите желаят да предприемат лечение с импланти, но все още нямат финансовата възможност.
Какви са предимствата на адхезивните мостове в сравнение с обикновените?
Предимствата са свързани с по-биологичното и щадящо отношение към зъбите, които ще служат за опора на моста – те не се пилят околовръст. Освен това изработката на адхезивния мост е много по-бърза, тъй като се извършва единствено от денталния лекар директно в устата на пациента в рамките на едно посещение, без взимане на отпечатъци и изпращането им в зъботехническа лаборатория.
Кои случаи не са подходящи за адхезивен мост?
Това са случаите на силно разрушени съседни зъби на липсващия, когато по-подходящи са конвенционалните мостове. Не е подходящо да се изработва такъв мост при пациенти с висока кариозност и лоша орална хигиена, тъй като мостът много бързо ще бъде компрометиран. Също така случаите с парафункции и вредни навици като бруксизъм – прекомерно стискане със зъби, може да доведат до провал на адхезивния мост.
Каква е трайността на адхезивния мост?
Адхезивният мост се счита по-скоро за временно решение, за метод на изчакване на момента, в който окончателното възстановяване ще бъде извършено чрез импланти. Въпреки това при правилни грижи и поддръжка адхезивните мостове могат да останат непроменени в устата дълги години.
Адхезивните мостове са малко познати на пациентите в България, но напоследък придобиват все по-голяма популярност като съвременно и модерно решение за заместване на единични липсващи зъби. Фактът, че могат да бъдат изработени директно, само в едно посещение, ги прави незаменими в случаите на спешност. Мостовете с фибростъклени влакна са естетичен метод за възстановяване на функцията и красотата на съзъбието. Ако имате нужда от подобно лечение, консултирайте се с вашия дентален лекар, за да изберете най-подходящия вариант, за да възвърнете усмивката и самочувствието си.
Източник: Puls.bg