Някои видове мазнини имат ефект върху мозъка, подобен на наркотиците от клас А, става ясно от данните на проучване.
Оказва се, че храните, които са с богато съдържание на наситени мазнини, стимулират областта в мозъка, свързана с възнаграждението, като влияят на поведението, търсещо възнаграждение. Подобно е поведението на наркозавизим, който трябва да увеличава приеманата доза с течение на времето.
Наситените мазнини могат да се открият в маслото и свинската мас съответно в храни като торти, бисквити, сладкиши, тлъстата част на свинското месо, наденици, бекон. Намира се още в масла като палмовото и кокосовото.
Проучването е проведено в лабораторни условия и изпитва влиянието на различните видове мазнини върху мозъка.
Оказва се, че при приема на големи количества наситени мазнини се наблюдава и потисната функция на допамина. Той е нервотрансмитер, отговорен за мотивацията и системата за възнаграждение в мозъка.
Според изследователския екип от Университета в Монреал, Канада, това може да подтикне мозъка да компенсира липсата на допамин като стимулира областта, отговорна за възнаграждението.
Те обясняват, че феноменът е много подобен на този, който се наблюдава сред наркозависимите, които с течение на времето трябва да повишават приеманата доза, за да постигнат желания ефект.
Подобно нещо се случва и с консумацията на наситени мазнини. Хората, които прекаляват с тях, често пъти след това компенсират потиснатото усещане за възнаграждение като консумират храни, които са с още по-високо съдържание на мазнини и захар.
Данните от проучването са публикувани в сп. Neuropsychopharmacology
Източник: Puls.bg
Ключови думи: наситени мазнини, храна, мазнини, захар,